Dobrá správa pre fanúšikov blšákov: Do Nitry prichádza Dobro.trh, kde za malé sumy podporíte veľké posolstvo

Mestská tržnica sa na jeden deň zmení na blšák so sprievodným programom. Zisk z predaja je určený na podporu miestnym neziskovým organizáciám.

foto: Mestská tržnica v Nitre (zdroj: NH)

Milovníci sekáčov, blšákov a bazárov zbystrite pozornosť! V Nitre si čoskoro budete môcť kúpiť veci za malé sumy, ktoré prinášajú veľké posolstvo a pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Mestská tržnica v Nitre sa totiž na jeden deň zmení na Dobro.trh.

„Hlavným zámerom podujatia s názvom Dobro.trh je pomôcť neziskovým organizáciám, ktoré pôsobia v Nitre a okolí v rôznych oblastiach – sociálnej, zdravotnej, v oblasti vzdelávania, či pomoci zvieratám,“ uvádzajú organizátorky.

Ak vám je blízka myšlienka opakovaného použitia vecí, znižovania odpadu, udržateľnosti a navyše radi podporíte dobročinné organizácie, v nedeľu 19. júna 2022 by ste na Dobro.trhu nemali chýbať.

Podujatie organizujú Dada Horáková, Hana Matúš a Zuzana Lukáčová, administrátorky facebookovej skupiny Dobro.sekáč, od ktorej bol aj odvodený názov akcie. Skupina, ktorej myšlienka sa objaví aj na Dobro.trhu, premieňa nepotrebnú knihu na potrebné rehabilitácie, nevyužívanú sadu tanierov na granule pre psov v útulku či nenosenú kabelku na pomoc činnosti hospicu a podobne.

Predajca odfotí a ponúkne vec, ktorú nepotrebuje cez skupinu Dobro.sekáč. Zároveň vyberie organizáciu alebo človeka, ktorého chce predajom podporiť. Predajná suma tak od kupujúceho smeruje priamo tomu, kto ju potrebuje.

Za dva roky sa posunulo na pomoc iným cez 800 vecí spolu za 6500 eur a ľudia vybrali viac ako 70 rôznych projektov a organizácii, ktorým podporu venovali. Dobro.sekáč funguje na celom Slovensku, tento raz však virtuálny bazár príde priamo medzi ľudí v Nitre.

Sprievodný program podujatia (zdroj: Dobro.trh)

„Na Dobro.trhu sa medzi 10. a 18. hodinou predstavia neziskové organizácie, od ktorých si počas akcie môžete kúpiť veci, čo vás zaujmú. Tie zarobené peniaze použijú na svoju ďalšiu činnosť a skvalitňovanie poskytovaných služieb,“ približujú podujatie organizátorky.

Medzi organizáciami a združeniami sú najmä tie, ktoré pomáhajú v sociálnej, psychologickej a materiálnej pomoci. Ide napríklad o Centrum pre rodinu Nitra, Centrum Slniečko, OZ Podaj mi ruku – Nitra, Pod krídlami Dominiky – organizácia poskytujúca pomoc rodinám s detskými onkologickými pacientami, či STORM a BUDÚCNOSŤ, ktoré pomáhajú v oblasti pomoci so závislosťami.

„Nájdete tu aj OZ MAMILA, ktoré pôsobí na celom Slovensku. K jeho činnosti patrí podpora a poradenstvo matkám počas celej doby trvania dojčenia. A pomáhať sa bude aj v ríši zvierat a hmyzu. Na akcii sa zúčastní OZ Mačací život, pomáhajúce opusteným a nechceným mačkám či združenie Včielkovo, ktoré podporuje a rozvíja aktivity v oblasti
vzdelávania o včelárstve,“
dodávajú organizátorky.

Pre návštevníkov bude k dispozície tiež občerstvenie v duchu zdravého životného štýlu a lokálnych surovín, ale aj možnosť výhry z tvorby handmade tvorcov, lístkov do Nového divadla v Nitre, či predmetov od zúčastnených organizácii.

Podujatie je organizované vďaka podpore mesta Nitry a Nitrianskej komunitnej nadácie.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password