Do sveta aj počas korony: Navštíviť môžete svetoznáme múzeá a galérie

Najbezpečnejšie sa teraz cítime doma. Chuť cestovať a spoznávať nové kraje sa však potláča len ťažko. Aj vám sa páči predstava trávenia príjemných jarných dní niekde v cudzine? Je to možné! A stačí vám na to len internet.

Žijeme v dobe modernej. Cez internet nie je takmer nič nemožné. Vďaka Google Arts&Culture môžete cestovať a kultúrne sa vyžívať aj priamo z gauča. V projekte svetoznámej spoločnosti je zapojených viac ako 1 000 múzeí a galérií, ktoré môžete v čase pandémie navštíviť z pohodlia svojho domova.

Najznámejšie expozície z celého sveta sú dostupné zadarmo. Zoznam zapojených inštitúcií nájdete na tomto linku.

Prehliadka funguje podobne ako Google street view, avšak nechodíte po uliciach, ale po svetoznámych kultúrnych inštitúciách. Tie si na stránke môžete vyfiltrovať podľa krajiny, abecedy alebo jednoducho hľadať tú, o ktorú máte aktuálne záujem. Do projektu sa zapojili obľúbené múzeá ako Van Gogh Museum v Amsterdame, Musée d´Orsay v Paríži, Jewish Museum v Osvienčime, Palace of Versailles vo Francúzsku, The Israel Museum v Jeruzaleme, ale aj galérie National Gallery of Modern Art v New Delhi, Tate Britain v Londýne alebo La Galleria Nozionale v Ríme. Ponuka je naozaj široká a na svoje si príde každý milovník umenia. Navyše, virtuálne prehliadky v svetových múzeách a galériách môžu mať aj edukačný rozmer. Poznatky z umenia, dejepisu alebo vedy sú dnes dostupné doslova v priamom prenose.

Zdroj foto: Flickr.com

Budúci historici, archeológia či nadšenci kultúry môžu prostredníctvom internetu obdivovať exponáty staré stovky až tisícky rokov uložené v newyorkskom The Metropolitan Museum of Art. V čase zúriacej koronavírusovej epidémie je dostupná aj Uffizi Gallery vo Florencii či bohaté petrohradské The State Russian Museum. Stačí si len vybrať a do sýtosti si užívať online prehliadky.

V najbližších dňoch si môžete vychutnať aj bezplatné koncerty Berlínskej filharmónie. Dostupné sú online cez Digital Concert Hall.

Berlínska filharmónia. Zdroj: Flickr.com

Čas strávený doma nemusí byť len o nude alebo upratovaní. Súčasná situácia nám stále viac odhaľuje potenciál, ktoré moderné technológie v sebe skrývajú. Snáď naň po návrate do normálneho stavu tak ľahko nezabudneme.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password