Do reštaurácií bude možné vstupovať aj so psom

Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva prichádzajú s návrhom na zmenu zákazu.

Do reštaurácií, barov, kaviarní a iných zariadení prevádzkujúcich spoločné stravovanie je v súčasnosti zakázané vchádzať so zvieratami. Jedinou výnimkou sú osoby so zdravotným postihnutím. Tieto osoby môžu v sprievode zvierat so špeciálnym výcvikom vstúpiť do gastroprevádzok.

Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva ale prichádzajú s návrhom zmeny aktuálne platného obmedzenia.

„Chceme tak vyhovieť aj ľuďom, ktorí si svojho štvornohého miláčika chcú brať všade so sebou. Po novom sa prevádzkovateľ rozhodne sám, či umožní vstup zákazníka, napríklad so psom, do reštaurácie, kaviarne, cukrárne alebo na ich letné terasy,“ uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR. Aktuálne je vstup so zvieraťom do gastroprevádzok zakázaný aj v prípade, ak by s tým prevádzkovateľ či majiteľ zariadenia súhlasil. Dodržiavanie pravidiel platných pre zariadenia prevádzajúce spoločné stravovanie, kontrolujú regionálne úrady verejného zdravotníctva. Odborní pracovníci môžu za nedodržanie podmienok udeliť pokuty tak fyzickým osobám, ktoré v prevádzkach pracujú, ako aj samotným prevádzkam.

„Umožnenie vstupu spoločenských zvierat do priestorov určených na konzumáciu stravy však nesmie znížiť, respektíve ohroziť hygienickú úroveň prevádzky, ani ohroziť zdravotnú bezpečnosť podávaných pokrmov a nápojov,“ dopĺňa Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ku spoločenským zvieratám patrí pes, mačka a fretka.

Majiteľ gastrozariadenia, ktorý sa rozhodne povoliť vstup do prevádzky či na terasu aj so spoločenským zvieraťom, by mal o tejto skutočnosti viditeľne informovať pri vstupe do prevádzky. Potenciálni zákazníci sa tak na základe oznamu môžu rozhodnúť či do prevádzky vstúpia alebo si vyberú inú.

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password