V Reprezentačných sálach sprístupnia novú výstavu „Do prírody galérie?“

Nová výstava sa napriek názvu nezameriava na ekologické otázky, skôr na harmóniu v sebe samom.

Nová výstava v Nitrianskej galérii prichádza s úvahou o správaní, postavení a vnímaní umelca, respektívne človeka. „Návštevník Nitrianskej galérie bude konfrontovaný so stopami (metaforami) prírody prenesenej do galérie pomocou výtvarných artefaktov. Do prírody galérie? je projekt miestami subtílne romantický, ale aj kritický,“ približuje galéria. Výstava je o spätosti s prírodou ale zároveň aj o odpútaní sa od nej.

Svojský kurátorský výber sa nesnaží o environmentálne poňatie, skôr o voľné rozprávanie o krajine, prírode a umelcoch.

„Výstava sa nesnaží zodpovedať zložité egoistické a ekologické otázky človeka, je skôr pokusom o to, ako nájsť harmóniu v sebe samom. Harmóniu medzi prírodou či kultúrou…“ vysvetľuje Nitrianska galéria. Galéria tiež v súvislosti s výstavou hovorí o súčasnosti, ktorá podrobuje náš egoizmus skúškam: „Zisťujeme, že svet sa v istom smere zbláznil a my ako jeho súčasť s ním. Opäť raz zisťujeme o sebe, že sme naivní rojkovia, presvedčení o svojej sebastrednosti, žijúci vo vlastnej bublinke ilúzií a predstáv“.  Skúšané sú naše psychické aj fyzické limity, naše sociálne bubliny do seba narážajú, zanikajú a vytvárajú sa nové. Na to všetko sa pozerá príroda, ktorá má posledné slovo o osude človeka.

Výstavu kurátorky Ľudmily Kasaj Poláčkovej môžete v Reprezentačných sálach vidieť od 15. 12. 2020 do 28. 2. 2021. Verejnosti bude sprístupnená bez vernisáže.

zdroj foto: Nitrianska galéria

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password