Do Nitry sa vracia burza exotických zvierat

Tešiť sa môžete na hlodavce, akvarijné a jazierkové rybičky, hady, pavúky, škorpióny, exotické jaštery či kŕmny hmyz.

V sobotu 25. júna priestory Strednej odbornej škole veterinárnej ožijú exotikou. Po vyše desiatich rokoch sa totiž do Nitry vracia burza, na ktorej si prídu na svoje všetci nadšenci teraristiky a akvaristiky.

Na burze bude množstvo exotických zvierat z celého sveta.

„Najväčšou výhodou je, že návštevníci budú môcť vidieť alebo si zakúpiť zvieratá priamo od chovateľov, s ktorými si takisto môžu vymeniť informácie o chove svojich nových domácich miláčikov. Tešiť sa môžu na hlodavce, akvarijné a jazierkové rybičky, hady, pavúky, škorpióny, exotické jaštery, kŕmny hmyz a ďalšie,“ prezradil spoluorganizátor podujatia Mário Hojčuš. Celú akciu organizuje miestna firma Exotic Reptiles Park.

Okrem toho bude možné zaobstarať si aj akváriové rastlinky či krmivá.

Foto: FB Exotic Reptiles Park

„Prídu nás podporiť aj kaktusári a chýbať nebude ani vybavenie do akvárií a terárií. V Nitre to bude skrátka žiť Exotikou,“ dopĺňa M. Hojčuš.

Ako si spomína, posledná burza sa organizovala v apríli 2011 ŠD Mladosť pod názvom Hobby Exotica Nitra, organizoval ju vtedy Marek Ternény.

Organizátori pripravujú aj fotenie s plazmi pre návštevníkov.

Foto: Exotic Reptiles Park

Celá akcia má však svoje korene na začiatku deväťdesiatych rokov.

„Vtedy ju v rokoch 1992 až 1993 rozbiehal známy nitriansky herpetológ, teraz známejší ako fitnes tréner Július Karabinoš. Predtým založil časopis Hobby Exotica,“ spomína Mário Hojčuš. „Práve za jeho čias sa Hobby Exotica Nitra stala najväčšou predajnou akciou exotických zvierat na Slovensku. Nadchlo to na jeho akciách napríklad mňa aj môjho strýka, ktorý ma k teraristike viedol celý čas. Vyrástli z nás skutoční exoti 🙂. Od mojich dvanástich rokov sa venujem plazom aktívne, aj preto je táto akcia pre mňa výnimočná a chceme na ňu nadviazať a vrátiť jej zabudnutú slávu.“

Na burze sa zúčastní aj najväčší chovateľ pavúkov na Slovensku.

Foto: FB Exotic Reptiles Park

Najdôležitejší zmysel týchto akcií však Mário Hojčuš vidí v predávaní si informácií o chove, či už medzi zákazníkom a predajcom, ale aj medzi chovateľmi.

„Výchova mládeže a nádejných budúcich chovateľov je azda to najpodstatnejšie, a to kvôli udržaniu zvierat v chovoch v zajatí a možnej reintrodukcii do prírody. To je skutočná podstata teraristiky,“ uzatvára organizátor.

Veterinárny dozor nad podujatím a odborné veterinárne poradenstvo bude zabezpečovať spoluorganizátor Richard Fazekaš a Veterinárna ambulancia Fazivet.

Aktuálne informácie o podujatí nájdete tu.

V prípade, že pripravujete podujatie alebo máte iné zaujímavé informácie, tipy či postrehy, môžete ma kontaktovať na jana.krajcovicova@nitrianskyhlasnik.sk.

Televízia Nitrička

Forgot Password