Do Nitry sa po rokoch vráti dožinkový sprievod

Podujatie sa bude konať v sobotu 17. augusta. Na návštevníkov čaká nielen dobrá zábava, ale aj predajcovia lokálnych výrobkov a stánky s tradičnými pokrmami.

Mesto Nitra sa po viacerých rokoch vráti k oslavám staromestských hodov, na ktoré si starší ľudia pamätajú aj ako na kombináciu celoslovenských dožiniek a hodov. „Je to ďalšia zo snáh prinavrátiť mestu jeho pôvodné zvyklosti,“ povedal viceprimátor Nitry Daniel Balko.

Ako píše hovorca mesta Nitra, Tomáš Holúbek, na stránke mesta, počas augustovej púte k Matke Božej sa od 18. storočia uskutočňovali na Kalvárii mestské hody ako poďakovanie za ukončenie moru v meste. Dožinky v Nitre priniesla známa výstava Agrokomplex a ich oslavou na celom Slovensku sa mal zdôrazňovať význam Nitry ako centra slovenského poľnohospodárstva. Prvý raz sa konali v roku 1965 a pravidelne sa uskutočňovali približne tridsať rokov.

Púť na Kalváriu, ktorá sa koná v auguste, je ustavične živá a pútnikmi nielen z Nitry pravidelne navštevovaná. Avšak chýba jej napojenie na celomestské oslavy. Ďalej informuje, že nitrianske dožinky boli chápané ako politická oslava predošlého komunistického režimu, a tak sa po Nežnej revolúcii postupne stratili. „Myšlienka oslavy dozretia úrody je však nadčasová,“ píše Tomáš Holúbek.

Viceprimátor Daniel Balko je návratom dožiniek nadšený. „Dnes, keď rastie trend podpory domácej produkcie, je obnova Dožiniek výbornou cestou ako prinavrátiť Nitre imidž nadregionálneho centra zdravých produktov a kvalitnej lokálnej výroby. A nakoľko oslava hodov bola vždy aj o trhovníkoch, remeselníkoch a zábave, spojenie týchto dvoch sviatkov je prirodzeným krokom a vzájomne prospešným vyústením. Navyše tiež zvyšuje potenciál spraviť z „Hodových dožiniek“ novú nadregionálnu udalosť a turisticky vyhľadávané podujatie,“ vyhlásil viceprimátor Daniel Balko.

V sobotu 17. augusta sa do Nitry prinavráti dožinkový sprievod. Na Svätoplukovom námestí sa bude konať hodová tancovačka s verejnou školou miestnych tancov a návštevníci sa môžu zúčastniť aj školy pečenia „nitránskych lokší“.  Stretnúť tu môžete aj predajcov lokálnych výrobkov, stánky s tradičnými pokrmami ako aj prvý tohtoročný burčiak a veľký vínny stan s regionálnymi vínami. Podujatie organizuje mesto Nitra v spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password