Do Nitry dorazí ekologická verejná doprava

V Nitre sa na Agrokomplexe uskutoční druhý ročník veľtrhu autobusov a autobusovej dopravy na Slovensku BUS SHOW 2020.

BUS SHOW 2020 s podtitulom „Zdravá doprava“ predstavuje úplne novú formu nízkorozpočtového, efektívneho a odborného veľtrhu so zameraním na mestskú, linkovú, diaľkovú a aj zájazdovú dopravu. Súčasťou výstavy budú aj celodenné odborné konferencie E BUS3000 a Inteligent Transport Systems (IQTS). Autobusový veľtrh sa uskutoční 11. 2. až 13. 2. 2020.

„Tento veľtrh je pre nás ďalšia výzva, na ktorú sa tešíme. Myslím si, že vyspelé ekologické dopravné prostriedky sú budúcnosť nielen na Slovensku, ale aj na celom svete,“ vyjadril sa Branislav Borsuk, riaditeľ národného výstaviska Agrokomplex.

Ide o druhý ročník tejto výstavy, ktorá sa v Nitre koná. Veľtrh  BUS SHOW sa zaoberá témami vo verejnej doprave, ktoré sa priamo dotýkajú každého občana nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe a na celom svete. Verejná doprava by nás nemala zaťažovať, mala by nám život spríjemňovať. Cieľom tejto výstavy je ukázať možnosti čistej, bezpečnej, ekologickej a vysoko komfortnej verejnej dopravy.

„Ak chceme dosiahnuť zmeny a presvedčiť občanov, aby začali uprednostňovať verejnú dopravu pred cestovaním vlastnými autami, musíme im ponúknuť veci, ktoré ich oslovia, prekvapia a budú pre nich výhodné a atraktívne. Na veľtrhu chceme predstaviť to najlepšie, čo súčasná doba ponúka a to znamená ekologické autobusy, elektrobusy, elektrické systémy, komplexné dopravné programy, ale aj všetko to ďalšie, čo s verejnou dopravou priamo súvisí,“ povedal Zdeněk Nesveda, riaditeľ spoločnosti Green Pear Tip, ktorá spoluorganizuje výstavu BUS SHOW 2020.

Každé mesto by malo hľadať nové možnosti vo verejnej doprave, ktoré by boli šetrné voči životnému prostrediu a presne to tento autobusový veľtrh ponúka. BUS SHOW priláka do Nitry popredné firmy, ktoré sa zaoberajú vývojom a výrobou moderných dopravných prostriedkov pre verejnú dopravu.

„Chceme vystavovateľom ukázať, že slovenský trh je pre nich atraktívny. Tak ako sa Slovensko v poslednej dobe rozvíja, bude sa vyvíjať aj nová infraštruktúra verejnej dopravy a pre výrobcov aj dodávateľov tak budú vznikať nové lukratívne príležitosti,“ pokračoval Zdeněk Nesveda.

Význam veľtrhu v desiatich dôležitých témach:

  • vyspelé ekologické dopravné prostriedky hromadného cestovania,
  • slovenská mestská hromadná doprava v kontexte Smart City,
  • začleňovanie Slovenska do európskej dopravnej siete,
  • znižovanie dopravnej záťaže a podpora verejnej hromadnej dopravy,
  • strategické smerovanie inteligentnej mobility na Slovensku,
  • digitalizácia verejnej dopravy,
  • inteligentné informačné, odbavovacie a riadiace systémy,
  • vplyv dopravy na globálne otepľovanie Zeme,
  • znižovanie emisií CO2 a financovanie nízko uhlíkových inovácií,
  • alternatívne čisté zdroje energie pre dopravu – elektrina, vodík, plyn.

Jedným z účastníkov bude aj spoločnosť FlixMobility, ktorá prostredníctvom svojich značiek FlixBus a FlixTrain ponúka pohodlný a najmä ekologický spôsob prepravy. Na Slovensku pôsobí od roku 2017.

„Okrem popularizácie autobusovej dopravy pracujeme samozrejme aj na začlenení Slovenska do našej siete autobusových spojov v rámci Európy. S FlixBusom sa dnes cestujúci prepravia medzi 38 slovenskými mestami,  kde zastavujeme na 41 zastávkach. Zo Slovenska sa s nami dostanú do viac ako 140 destinácií priamymi spojmi v 12 krajinách. Našu dopravnú sieť neustále rozširujeme. Priemerný vek našej autobusovej flotily sú 3-4 roky a naše autobusy plnia tie najprísnejšie emisné a bezpečnostné nariadenia,“ povedala Martina Čmielová, PR manažérka spoločnosti FlixBus.

Zdroj: Údaje pochádzajú zo štúdie UBA (Nemeckej agentúry pre životné prostredie)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password