Dnes je Svetový deň hemofílie. Nitra preto bude svietiť na červeno

Niektoré miesta v NItre sa rozsvietia červenou farbou – farbou krvi, ktorá je spojená s hemofíliou, teda vrodenou poruchou krvácania.

Vrodená genetická porucha je príčinou choroby, ktorá spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkoviny krvnej plazmy, potrebnú na zrážanie krvi, tým spôsobuje aj nedostatočnú zrážanlivosť krvi a zastavenie krvácania po poranení.

Slovenské hemofilické združenie (SHZ) hovorí o zákernej chorobe, pretože krvácanie sa často nedá predvídať. Pri ťažkom stupni hemofílie sa človek môže zobudiť s opuchnutým členkom či kolenom z dôvodu krvácania do kĺbov a svalov. To spôsobuje opuch, bolesť a obmedzenú pohyblivosť. Ohrozené môžu byť aj životne dôležité orgány.

Nebezpečné sú aj malé rany.

„Ľudia s hemofíliou nekrvácajú rýchlejšie než iní ľudia, ale môžu vykrvácať aj z malých rán a poranení. Najväčším problémom u hemofilikov je vnútorné krvácanie. Najviac krvácaní majú do svalov a kĺbov,“ uvádza SHZ. Pre hemofilikov teda môže byť problémom aj trhanie zubov. Rodičia detí s hemofíliou musia striehnuť na fyzické aktivity svojich detí a v prípade potreby podať liek včas. „Vari najväčším problémom je obdobie puberty, keď sa chlapci s hemofíliou – v snahe vyrovnať sa svojim rovesníkom – nevyhýbajú ani aktivitám, ktoré môžu byť pre nich naozaj nebezpečné, najmä pokiaľ ide o niektoré druhy športov alebo u chlapcov také bežné osobné potýčky,“ vraví SHZ. Veľkú úlohu preto zohráva aj informovanosť okolia.

S ohľadom na stupeň hemofílie patria medzi nebezpčené športy zápasenie, box, korčuľovanie, lyžovanie a kolektívne športy. Naopak bezpečnejšie je plávanie, strečing, turistika či tenis.

Hemofília je liečiteľná, ale nie vyliečiteľná. Lieči sa prípravkami vyrobenými z ľudskej krvi.

Vyjadriť spolupatričnosť s hemofilikmi a ich blízkymi môžeme práve dnes 17. apríla – Svetového dňa hemofílie. „Po celom svete budú v tento deň osvetľované významné budovy a monumenty na červeno, pretože červená je farba krvi, oficiálna farba hemofílie,“ hovorí Jaroslav Janovec z SHZ. V Nitre bude osvetlený Chrenovský most a Divadlo Andreja Bagara. „Ak uvidíte v piatok svietiť Chrenovský most červenou farbou, podporte pozitívnou myšlienkou všetkých, ktorí týmto vzácnym ochorením trpia,“ vyjadril sa hovorca Nitry Tomáš Holúbek. Chorobou postihnutí „ocenia každú podporu pri ich ťažkom zdravotnom stave a situácii,“ dodáva predseda Západoslovenskej regionálnej skupiny SHZ Marián Trebichalský. 

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password