V DAB hrajú ďalej s výraznou zmenou. Divákov nahrádzajú figuríny

Ide o makety, ktoré majú zaplniť prázdne miesta v hľadisku.

foto: DAB

Epidemiologické opatrenia znížili počet návštevníkov hromadných podujatí na 50. Do tohto počtu sú však napríklad v divadlách započítaní aj herci a ostatný personál. Podľa Divadla Andreja Bagara tak v hľadisku môže sedieť 35 až 40 divákov. „A to je v sále s kapacitou viac ako 570 miest naozaj málo. Aby sa naši herci nepozerali do prázdnej sály, rozhodli sme sa zaplniť ju aspoň čiastočne maketami divákov,“ vysvetľuje riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy.

Inšpirovali sa podľa neho niektorými športovými klubmi, kde k figurínam často dopĺňajú aj zvukové efekty, no až do takých detailov v divadle nešli. „Veríme, že aj obmedzený počet divákov dokáže svojím potleskom, či smiechom vyvolať potrebnú atmosféru,“ dodal riaditeľ.

foto: DAB

Októbrový program museli zmeniť. Vyradili všetky muzikály a výpravné inscenácie.

Len v muzikáli Tisícročná včela je približne 80 účinkujúcich a obslužného personálu, nemohli by tak hrať ani pred prázdnym hľadiskom. „Do programu sme preto nasadili také inscenácie, kde hrá menej účinkujúcich. Museli sme zároveň hľadať aj hry, pri ktorých sú náklady na ich uvedenie približne rovnaké ako sú tržby zo vstupného, aby to bolo jedna k jednej a boli sme pri prevádzkových nákladoch aspoň na nule,“ pokračuje vo vysvetľovaní neľahkej situácie riaditeľ Dóczy.

foto: NH

Hrajú ďalej. Uvedomujú si, že opäť získať divákov by bolo náročné.

Myslí si, že záujem o divadlo, napriek obavy z koronavírusu, pretrváva a určite by dokázali obsadiť aj viac miest v hľadisku. „Po zavedení núdzového stavu sme ale stáli pred rozhodnutím, či zavrieť divadlo, alebo hrať aj za takých podmienok, aké boli stanovené. Rozhodli sme hrať, pretože si uvedomujeme, že po dlhšej prestávke by mohlo byť znovuzískanie divákov veľmi ťažké a dlhé,“ tvrdí šéf DAB. Rozhodli sa tak aj napriek tomu, že sú v nepriaznivej finančnej situácii a nepatria k divadlám, ktoré majú nárok na štátnu pomoc.

foto: DAB

Kultúra nie je len o „celebritách“.

Kultúra je podľa jeho slov silnou súčasťou ekonomiky a sú na ne naviazané mnohé povolania. „Nie sú to len priami aktéri, ale aj cateringové služby, dopravcovia, taxikári, rôzni remeselníci, obchodníci… Takže aj tí, ktorí si možno myslia, že s kultúrou nemajú nič spoločné, by po menšom zamyslení zistili, že ak sa nebude dariť kultúre, nebude sa dariť ani im,“ pripomenul na záver Jaroslav Dóczy.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password