Divadlo začalo s prípravou inscenácie Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí

Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. januára 2023 v Štúdiu DAB.

Mladí tvorcovia v rámci spolupráce Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre s Vysokou školou múzických umení pripravujú na január spracovanie hry, ktorá vznikla na motívy poviedky Nevesta od Ladislava Grosmana.

„Inscenácia Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí ponúka príbeh mladej sebavedomej židovskej dievčiny Lízele. Ten je pretkávaný autentickými príbehmi oral history, ktoré zozbierali pamäťové inštitúcie a organizácie. Jedným z nich je aj osud autorovej manželky Edity Grosmanovej, ktorá bola v prvom transporte židovských dievčat zo Slovenska,“ priblížilo divadlo.

Pripravovaná hra odsudzuje rôzne podoby antisemitizmu a prináša aj silnú ženskú tému.

„Je to inscenácia o osudoch židovských dievčat a celý dej sa odohráva tesne pred ich transportmi. Ukazuje príbehy ľudí v malom meste, ktorých život je poznačený prichádzajúcou hrozbou. Tej sa snaží uniknúť aj naša hlavná hrdinka a ďalšie dievčatá. To im, žiaľ, nevyjde. Napriek tomu Grosmanova predloha nie je iba tragická. Je z veľkej časti aj vtipná. On v tom malom mestečku vytvára panoptikum rôznych ľudí, ktorí majú svoje dobré i zlé vlastnosti a z nich často pramení aj humor,“ uviedla autorka a režisérka inscenácie Martina Havierová.

Diváci tak uvidia príbeh, ktorý odhalí život, tradície a vzťahy vnútri židovskej komunity, ale aj vzťahy majoritnej spoločnosti k židovskej menšine v období Slovenského štátu.

Hra hovorí o neľudských zákonoch, o malých úradníčkoch, o mašinérii transportov, o spoločnosti, ktorá dopustila poníženie človeka a o ľuďoch zmietaných zlobou.

„Inscenácia obsahuje aj reálne výpovede žien, ktoré boli v prvom transporte. V texte sa tiež objavujú listy rabínov Jozefovi Tisovi, sú tam niektoré z Tisových prejavov z obdobia Slovenského štátu. Sú to všetko autentické materiály,“ uzatvorila Martina Havierová.

foto: DAB

Televízia Nitrička

Forgot Password