Divadlo pripravuje online program

Od štvrtka 15. októbra bolo DAB nútené zrušiť plánované verejné predstavenia.

Dôvodom sú prijaté nové epidemiologické opatrenia proti šíreniu koronavírusu. „Je pravdepodobné, že pre divákov v najbližších týždňoch a možno aj mesiacoch nebudeme môcť hrať,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Pandemické opatrenia zatiaľ budovu DAB nezatvorili, v divadle sa preto naplno pracuje ďalej.

Od pondelka 12. októbra sa začalo s prípravou komédie Vlastníci. Jej premiéra bola pôvodne naplánovaná na 13. novembra.

Zatiaľ je predpoklad, že bude presunutá na január. Okrem toho sa pripravujú aj konkurzy na tanečníkov a postavy do pripravovaného výpravného muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť, ktorý chce DAB uviesť v septembri 2021.

Herci v ochranných štítoch

Divadlo chce aj počas druhej vlny pandémie vynahradiť divákom zrušené predstavenia. Preto už začalo s prípravou bohatého online programu, ktorý bude ponúkať na internete. „Budeme vyrábať produkty, ktoré sú na takýto formát vhodné. Pôjde o rôzne zábavné a vzdelávacie aktivity. Podávame pomocnú ruku aj školám. Práve online priestor chceme využiť na doplnkové vzdelávanie. Pôjde napríklad o lektorské úvody k inscenáciám, ktoré máme v repertoári, rôzne rozbory a podobne,“ povedal Dóczy.

DAB už počas prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19 vytvorilo mimoriadne bohatý  online program s názvom Spolu VYHRÁME. Obsahoval množstvo rôznych relácií, ktoré si diváci mohli pozrieť na youtube kanáli DAB a na sociálnych sieťach. Okrem čítania rozprávok a básničiek to boli Divadelné pondelky s komédiami DAB, zaujímavosti Zo zákulisia DAB, seriál, Keď herci (ne)hrajú, projekt divadlosrd.com, Zábavný divadelný kvíz, Divadelný slovník, či magazín Divadelná HIstory. Viaceré internetové relácie bude divadlo pripravovať aj teraz. Inscenácie však zatiaľ prenášať na internet neplánuje. „Nepredpokladáme, že by sme mali streamovať divadelné predstavenia, pretože náklady sú vyššie ako pri bežnej prevádzke, na čo nemáme zdroje,“ uviedol J. Dóczy.

DAB bude podľa slov riaditeľa naplno pracovať aj napriek tomu, že zrušené predstavenia a nulové tržby mimoriadne negatívne zasiahli do hospodárenia divadla.

„V januári sme mali nastavený tento rok tak, že mal byť rekordný, čo sa týka pestrosti repertoáru, návštevnosti a tržieb. Žiaľ, už teraz môžeme konštatovať, že bude rekordný, ale v tom opačnom a negatívnom zmysle. Tak ako všetky organizácie, ktoré postihla koronakríza, aj my dennodenne riešime, ako hospodáriť so zníženými príjmami a ako čo najlepšie a najefektívnejšie pracovať s prostriedkami, ktoré máme,“  doplnil Jaroslav Dóczy.

Na posledných predstaveniach sa hralo pre figuríny v hľadisku

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password