Divadlo Andreja Bagara sa v rámci aktuálnych opatrení pre divákov zatiaľ neotvorí

Pre oblasť kultúry je síce pripravený takzvaný kultúrny semafor, ktorý má určiť za akých podmienok môže kultúra fungovať pre verejnosť, no podľa vedenia Divadla Andreja Bagara v Nitre pre väčšinu divadiel nie je aktuálne reálne spustiť plnú prevádzku.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (foto: NH)

Jedným z dôvodom je ekonomická stránka. Zatvoriť divadlá z jedného dňa na druhý je jednoduchšie, ako ich otvoriť. „Po mimoriadne dlhej pandemickej pauze budú musieť prejsť prakticky všetky inscenácie v repertoári takzvanými oprašovacími skúškami,“ vysvetľuje DAB. Riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy dopĺňa, že repertoár sa v podstate bude musieť opätovne naskúšať. S tým súvisí množstvo pandemických povinností, ktoré treba zaplatiť, čo je v situácii, kedy herci môžu hrať len pre obmedzený počet divákov, problematické.

„Z tohto nám vychádza, že v súčasnej situácii otvoriť divadlo pre divákov nedáva zmysel, hoci nám už všetkým veľmi chýbajú,“ povedal riaditeľ Dóczy.

Domnieva sa tiež, že väčšina opatrení v kultúrnom semafore je zameraná na divákov, na bezpečnosť hercov sa až tak nemyslí: „Postarať sa o ich bezpečnosť, bez toho, aby to ovplyvnilo samotné predstavenie, je pri tom takmer nereálne“. Diváci by mohli do divadla prísť iba s platným testom na koronavírus, testy by bolo treba skontrolovať a zároveň evidovať mailové aj telefonické kontakty divákov.

Foto z predstavenia Tisícročná včela (zdroj: DAB)

Herci sú vo väčšom ohrození, ako diváci.

Vedenie DAB sa odvoláva na najnovšie zahraničné výskumy, podľa kotrých je pobyt divákov v hľadisku, s ochranou horných dýchacích ciest a v dostatočných rozstupoch, pomerne bezpečný. Za odlišnú považuje situáciu na javisku, kde je pri hlasnom hovorenom slove, dynamických dialógoch, či speve, riziko prenosu koronavírusu z človeka na človeka vyššie. „Je až o 90 percent vyššie ako riziko nákazy v hľadisku, medzi divákmi. Hrať v rúškach, alebo s tvárovými štítmi však nemá zmysel. To znamená, že v súčasnej situácii nevieme plne ochrániť účinkujúcich pred nákazou. Momentálne je jedinou cestou očkovanie,“ skonštatoval Jaroslav Dóczy.

Divadlo v súčasnosti pripravuje výpravný muzikál Jozef a jeho zázračný plášť, ktorý chce uviesť v septembri. Už o niekoľko týždňov sa premiéri dočká ekologická edukatívna hra Kým nastane ticho.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password