Divadlo Andreja Bagara v Nitre (foto: NH)
Jedným z dôvodom je ekonomická stránka. Zatvoriť divadlá z jedného dňa na druhý je jednoduchšie, ako ich otvoriť. „Po mimoriadne dlhej pandemickej pauze budú musieť prejsť prakticky všetky inscenácie v repertoári takzvanými oprašovacími skúškami,“ vysvetľuje DAB. Riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy dopĺňa, že repertoár sa v podstate bude musieť opätovne naskúšať. S tým súvisí množstvo pandemických povinností, ktoré treba zaplatiť, čo je v situácii, kedy herci môžu hrať len pre obmedzený počet divákov, problematické.
„Z tohto nám vychádza, že v súčasnej situácii otvoriť divadlo pre divákov nedáva zmysel, hoci nám už všetkým veľmi chýbajú,“ povedal riaditeľ Dóczy.
Domnieva sa tiež, že väčšina opatrení v kultúrnom semafore je zameraná na divákov, na bezpečnosť hercov sa až tak nemyslí: „Postarať sa o ich bezpečnosť, bez toho, aby to ovplyvnilo samotné predstavenie, je pri tom takmer nereálne“. Diváci by mohli do divadla prísť iba s platným testom na koronavírus, testy by bolo treba skontrolovať a zároveň evidovať mailové aj telefonické kontakty divákov.
Herci sú vo väčšom ohrození, ako diváci.
Vedenie DAB sa odvoláva na najnovšie zahraničné výskumy, podľa kotrých je pobyt divákov v hľadisku, s ochranou horných dýchacích ciest a v dostatočných rozstupoch, pomerne bezpečný. Za odlišnú považuje situáciu na javisku, kde je pri hlasnom hovorenom slove, dynamických dialógoch, či speve, riziko prenosu koronavírusu z človeka na človeka vyššie. „Je až o 90 percent vyššie ako riziko nákazy v hľadisku, medzi divákmi. Hrať v rúškach, alebo s tvárovými štítmi však nemá zmysel. To znamená, že v súčasnej situácii nevieme plne ochrániť účinkujúcich pred nákazou. Momentálne je jedinou cestou očkovanie,“ skonštatoval Jaroslav Dóczy.
Divadlo v súčasnosti pripravuje výpravný muzikál Jozef a jeho zázračný plášť, ktorý chce uviesť v septembri. Už o niekoľko týždňov sa premiéri dočká ekologická edukatívna hra Kým nastane ticho.