Divadelná Nitra otvorila svoje archívy verejnosti. Sú umiestnené v bývalom trezore banky

Sídlo asociácie a zároveň aj jej archívov je v súčasnosti v budove národnej kultúrnej pamiatky – bývalej banky na rohu Štefánikovej a Radlinského v Nitre. Priestor je verejnosti známy ako kultúrny bod.K7.

foto: nh

Vyše 6 000 dokumentačných materiálov z približne 400 inscenácií hlavného programu. „Návštevníci tu nájdu originály a preklady divadelných hier, fotografie, publikácie, katalógy, ale aj videozáznamy predstavení domácich i zahraničných divadiel,“ informuje Asociácia Divadelná Nitra (ADN).

Záujemcovia si tu môžu požičať a naštudovať dokumenty zhromaždené od vzniku Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra až po súčasnosť. Archívy sú určené najmä pre študentov a pedagógov stredných a vysokých škôl v rámci umeleckých a humanitných odborov.

„Domov poskytol týmto vzácnym dokumentom autentický priestor pôvodného trezoru banky,“ uvádza ADN.

Videotéka a knižnica poskytne podporu a inšpiráciu aj pre umeleckých kritikov, historikov a divadelných umelcov. „Archív je otvorený pre verejnosť pravidelne v utorky a štvrtky v čase 14.00 –16.00 po predchádzajúcom objednaní,“ informovala ADN.

V súvislosti s otvorenými archívmi bude v bode.K7 26. mája o 19.00 hod. premietaný belgický dokument.

Pôjde o videozáznam inscenácie uvedenej na Divadelnej Nitre, ktorý hovorí o osudoch posledných obyvateľov tzv. zakázanej zóny na Ukrajine. „Hosťom diskusie na tému Čo znamená (ne)opustiť svoj domov, ktorá sa uskutoční po premietaní, bude sociologička Zuzana Kusá,“ doplnila asociácia.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password