Divadelná Nitra bude. Program však upravia

Napriek vstupu Nitry do červenej zóny a opatreniam, ktoré s tým súvisia, sa 29. ročník medzinárodného festivalu Divadelná Nitra uskutoční.

Nepriaznivý vývoj situácie však podľa riaditeľky festivalu Dariny Károvej ovplyvnil tohtoročný program. Diváci budú musieť oželieť zahraničnú časť, ktorá z festivalu postupne vypadla. Na Slovensko nepricestujú belgický súbor Random Scream a Stidui Hrdinů z Prahy. V programe ich nahraní inscenácia Polnočná omša v réžii Petra Palíka, ktorá mala premiéru len nedávno. Tým sa v intenciách zámeru posilní slovenská účasť.

„Nikdy neplatilo väčšmi to okrídlené ,zmena programu vyhradená´ ako v týchto časoch,“ skonštatovala Kárová.

Témou 29. ročníka festivalu je Územie étos. Konfrontácie so zaužívanými morálnymi zásadami, etickými princípmi či vlastnými predstavami o dobre a zle ju prirodzene evokuje. Diváci sa na území mravov ocitnú prostredníctvom zaujímavých domácich inscenácií, ktoré vznikli v poslednom období. Predstavenie Dnes večer nehráme ich prenesie do obdobia Nežnej revolúcie, Tichá noc, tmavá noc zas zobrazí udalosti Slovenského národného povstania. V Komédii českej o bohatci a Lazarovi sa zas naskytá možnosť nazrieť do prehnitého sveta zbohatlíckej smotánky a inscenácia Dom umožní vstup do spoločnosti neschopnej reagovať na inakosť. Pripravený je široký výber autorských hier, ako napríklad Norma o živote mentálne znevýhodnených hercov či multidruhová inscenácia o svete autistov Zimná cesta i autentické výpovede o materstve Ľúbim ťa a dávaj si pozor.

Foto: Divadelná Nitra

Sprievodný program bude multižánrovou mozaikou.

Diskusie, koncerty, výstavy aj zážitky pre deti. Pripravená je veľká debata, výstavy a ožije i vystúpenie verklikárov. Festival uzavrie Shakespearov Koncert, ktorý predstaví zhudobnené sonety a vystúpenia z hier najznámejšieho svetového dramatika.

Z dôvodu protiepidemiologických opatrení na festival nepricestujú českí klauni, ruší sa balónový sprievod centrom mesta aj podujatie KníhKupeckuá. Návštevníci musia počas festivalu dodržiavať bezpečnostné opatrenia – samozrejmosťou je nosenie rúška v interiéri aj v exteriéri, nepodávanie rúk, kontrolovať sa bude telesná teplota a dodržiavanie odstupov. Pre každého bude k dispozícii dezinfekcia, náhradné rúška a rukavice. „Veríme, že Divadelná Nitra sa stane bezpečným územím na stretnutia s umením,“ uzatvára Kárová.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password