Diskusie s primátorom: Zoborčania chcú spravodlivejšiu politiku v triedení odpadu

Aj vo štvrtok venoval primátor svoj čas pripomienkam Nitranov, tentoraz z mestských častí Zobor a Dražovce.

Diskusiu v Kultúrnom centre Zobor načala pripomienka k samotným diskusiám, ktoré primátor vedie v uplynulých týždňoch. Po krátkom hlasovaní sa ukázalo, že prevažnú časť stretnutia tvoria len obyvatelia Zobora. „Keby sem dnes chceli Dražovčania prísť, musia ísť o štvrtej autobusom. Bude takéto stretnutie aj tam?“ Na otázku odpovedal primátor celkom jednoducho. Podľa jeho slov s Dražovčanmi debatoval už predtým.

Ďalšou témou rozhovoru bola estetická stránka mesta. Nitra vraj neopeknieva. Môžu za to aj reklamné tabule, farebná zmes autobusov či minimum plôch s kvetmi. Naopak, pomôcť zveľadiť mesto by mohli nové sochy, vynovené fontány a zriadenie ďalšieho mestského parku.

„Nitra stratila šmrnc,“ zaznelo z úst dlhoročného obyvateľa Nitry.

 „Mesto potrebuje nový park. Máme Zoborské kasárne a krásny les pri kalvárii, len sa treba do toho pustiť. Mestský park nám mnohí závidia, ale niekedy je už veľmi preplnený. Človek si tam len ťažko príde sadnúť na lavičku a čítať knihu, oddýchnuť si.“

Využitie Zoborských kasární zaujímalo viacerých občanov. Chceli vedieť, či v nich primátor zamýšľa vybudovať občiansku vybavenosť pre Zoborčanov. „Možno by to zjednodušilo aj dopravu. Napríklad by ľudia zo Zobora nemuseli chodiť na poštu až do mesta. Taktiež by sa mohol využiť aj vstup do kasární zhora, nielen hlavný vstup,“ navrhla Nitranka. Primátor potvrdil, že sa snaží park dostať do štádia, aby bol otvorený aj pre verejnosť. Zohľadnil návrh zriadiť v budove kasární poštu, keďže aktuálne hlavná pošta hľadá novú budovu, v ktorej by sídlila. Viaceré budovy vlastní cirkev, Slovenský archeologický ústav plánuje v kasárňach zriadiť oddychovo-vzdelávacie centrum. „Nie nad všetkým mám vplyv a dupľom nie nad súkromnými prevádzkami,“ hovorí primátor, ktorý si Zoborské kasárne v budúcnosti predstavuje ako jeden veľký oddychový priestor.

Kým niektoré veci by mohol zlepšiť Manuál verejných priestranstiev, primátor vidí veľkú posilu aj vo zvolení nového hlavného architekta mesta.

Ľudí zo Zobora trápi aj separovanie odpadu. Tvrdia, že súčasný stav ich skôr demotivuje a odmietajú platiť rovnakú sumu za komunálny odpad ako tí, čo odpad nerozdeľujú. „Zoberte si Bratislavu, Trenčín, Košice, menšie dediny. Všade existuje množstvový zber,“ reagoval jeden z občanov. „Prečo mám platiť tú istú sumu ako všetci tí, ktorí neseparujú?“ Primátor vyjadril pochopenie a súhlas s danou problematikou. Podľa jeho slov budeme do separovania aj tak nakoniec dotlačení európskou legislatívou. Pomôcť by mali aj pracovné skupiny Komisie životného prostredia. „Chceli by sme to urobiť v čo najkratšom časovom horizonte, aby boli obyvatelia spokojní, ale iste to nebude okamžite. Momentálne pracujeme na dotazníku, ktorý budeme medzi obyvateľov distribuovať. Chceme zistiť ich záujmy, priority, a, samozrejme, celú stratégiu separácie,“ odpovedala mestská poslankyňa Jarmila Králová a dodala, že dotazník by mal byť hotový začiatkom februára.

Obyvatelia Zobora a Dražoviec uviedli aj mnoho ďalších podnetných pripomienok. Navrhli aj spoplatnenie Radničných novín, prísnejšie dodržiavanie územného plánu, či zlepšenie dopravy zo Zobora do centra mesta napríklad ďalším pruhom okolo kasární.

Televízia Nitrička

Forgot Password