Diskusie s primátorom: V Krškanoch sa nedajú opiť rožkom

Diskusné turné nitrianskeho primátora pokračuje aj tento týždeň. V utorok odpovedal na otázky Krškančanov.

Život v Krškanoch zrejme nie je tak jednoduchý, aby boli obyvatelia nadšení úspechmi, ktoré primátor mesta Nitry Marek Hattas prvých 45 minút stretnutia prezentoval. Väčšina ich nepovažuje za svoje. „Koho to zaujíma? My máme iné problémy, ako tu rozpráva,“ zaznel z hľadiska tlmený hlas.

Napriek tomu radnica podľa primátora investovala v poslednom roku časť energie aj priamo do Krškán. Dostali 800 nádob na plastový odpad, vznikla Mestská občianska poriadková služba, obsadila sa pozícia ambasádorky pre komunitnú prácu a vďaka webovému portálu odkazprestarostu.sk môžu obyvatelia svoje podnety adresovať mestu oveľa jednoduchšie.

Krškančanov však trápi najmä hustá nákladná doprava na Novozámockej ceste, nedoriešená kanalizácia, slabá autobusová dostupnosť a v neposlednom rade aj neľahký život v tesnej blízkosti neprispôsobivých občanov. Pokojná prezentácia sa tak pomerne rýchlo zmenila na búrlivú, no podnetnú diskusiu.

Niektorí kritizovali, iní sa sťažovali, zopár diskutujúcich našlo odvahu a primátora verejne pokarhalo.

„Aký dopad má dlh mesta na mestskú časť Krškany?“ znela jedna z prvých otázok. „Dlh má veľký dopad na celé mesto. Namiesto toho, aby sme každý rok použili milión v našom meste na infraštruktúru, na kanalizáciu, na to, čo potrebujeme, budeme ho dávať bankám,“ skonštatoval primátor. Riešenie tejto situácie navrhol jeden z obyvateľov: „V médiách bolo, že Bratislava a Košice požiadali o odpustenie dlhu. Sme snáď horší?“  Nápad pochválil aj samotný Hattas: „Tieto mestá sú metropoly a ťahajú celý región. Výborný nápad, ja si to zapíšem.“

No nielen vysoká zadlženosť mestskej pokladnice trápi ľudí: „Má Nitra nejakú víziu ohľadom hustej dopravy na Novozámockej? Napríklad odklonenie aspoň tej nákladnej.“ Odpoveď mohla obyvateľov Krškán len veľmi ťažko potešiť. Peniaze nie sú a v dohľadnej dobe ani nebudú. „Budeme sa musieť postaviť ako občania a jasne povedať, že situácia je kritická. Ja budem prvý s vami stáť na barikádach. Jednoducho musíme na seba upozorniť,“ znela reakcia Mareka Hattasa.

Novozámocká ulica

„Máme čakať na voľby? Kedy začneme na seba upozorňovať?“ dožadovali sa riešenia Krškančania. „Momentálne sa snažíme pripraviť čo najlepšie argumenty. Spolupracujeme s firmou, ktorá rieši takéto ťažké situácie a pripravujeme sa na to, čo nastane po voľbách. Máte môj prísľub, že sa pred letom k tejto téme stretneme. Rozoberieme to do detailov,“ zaviazal sa primátor Nitry.

V súvislosti s cestovaním v Krškanoch spomenula diskutujúca obyvateľka aj mestskú dopravu.

Spojov je podľa nej málo a aj keď mesto apeluje na ľudí, aby využívali alternatíve spôsoby cestovania, nie je to reálne. Primátor prisľúbil, že sa na autobusové spojenia pozrie a skúsi nájsť vhodné riešenie. Za veľký problém pokladá aj billboard, ktorý jej už dlhšiu dobu svieti priamo do spálne. „Pripomeňte sa nám, skontrolujeme, či je umiestnenie billboardu legálne a či jeho osvetlenie spĺňa normy,“ reagoval na podnet primátor.

Ďalším naozaj veľkým problémom celej komunity Dolných aj Horných Krškán je kanalizácia. Sú úseky, v ktorých, aj keď je dostavaná, nie je funkčná. Vysoké náklady na odvoz fekálií obyvateľov zaťažujú. „Platíme dane a nemáme zabezpečené základné potreby. Kanalizácia je nefunkčná, cesta rozbitá…“ posťažovali sa obyvatelia. Problém je, už tradične, v peniazoch. „Mám informáciu od riaditeľa vo vodárňach, že sa chystá veľký balík peňazí na štátnej úrovni. Samotné mesto, žiaľ, na takúto investíciu peniaze nemá,“ spomenul Marek Hattas. K téme sa ale vie konkrétnejšie vyjadriť mestský poslanec Miroslav Gut.

Absolútne neriešiteľná situácia vznikla na samom konci Krškán.

Pán žijúci v poslednej bytovke vytýka vedeniu Nitry, že sa o nich vôbec nestará. Majú tam tmu, špinu, chýba priechod pre chodcov a autobusová zastávka je v dezolátnom stave. „Bojíme sa tam! Dejú sa tam strašné veci.“ Žiaľ, vytúženého riešenia sa obyvatelia zrejme nikdy nedočkajú. „Zastávku v danej oblasti sme riešili ¾ roka. Nepodarilo sa. Chceli sme tam aj priechod, tiež bol zamietnutý. Je to hlavný ťah, nie je v našej správe. Zo svojej pozície vám nemám ako pomôcť,“ skonštatoval primátor.

„Obnova pešej zóny má teda vyššiu prioritu ako bezpečnosť ľudí? Tu majú seniori problém prejsť na druhú stranu ulice, v noci nevidia a ohrozujú ich nákladiaky jazdiace cez bočné uličky. Ja verím tomu, že aj centrum potrebuje peniaze, ale treba si určiť priority,“ nahnevane apeloval občan Nitry. „Priechody pre chodcov, svetelnú signalizáciu, ktorú sme tam chceli dať – na to boli vyčlenené peniaze. To, že kamióny chodia po bočných uliciach, je, bohužiaľ, fakt. S tým nik nič neurobí. Vidím, že tu máte problémy. Ale nemôžeme zastaviť celé mesto a povedať, že teraz budeme tri roky investovať len do Krškán,“ vysvetlil primátor.

Diskusiu s primátorom vyostrila aj zvýšená daň za psa.

„Vy ste v meste zlacnili o 15 eur to, čo by malo zdražieť o 15 eur! Činžiak nie je pre psov, ale pre ľudí,“ sálou sa niesol hlasný potlesk. „Nám ste daň za psa o 5 eur zvýšili. Im musíte dávať vrecká na exkrementy, zabezpečiť na ne nádoby,“ karhal primátora starší pán, „často tie výkaly nezbierajú. Hrajú sa tam deti. Preto ste im mali daň zvýšiť! Nám psy chránia majetok. Ale v meste sú len pre potešenie.“ Primátor stratil reč.

Neporiadok, potkany, špina… Tak to vraj vyzerá v okolí chátrajúcej budovy na Roľníckej ulici v Krškanoch. Pozemok treba vyčistiť, postarať sa oň. „Zvažujeme tam  zriadenie stanice mestskej polície. To priestranstvo patrí ľuďom, ktorí ho využívajú,“ reagoval primátor.

V závere prišlo aj na prosby, kedy obyvatelia apelovali na to, aby radnica pri územnom plánovaní venovala viac pozornosti Krškanom, ktoré sú podľa nich primárne na bývanie. „Z Krškán priemysel už nikdy nezmizne. Máme fundovaného hlavného architekta. Verím, že sa s týmto problémom popasuje,“ prisľúbil pozornosť Marek Hattas.

Krškany majú naozaj mnoho problémov. Mladé rodiny trápi nulová možnosť trávenia voľného času s deťmi, starších občanov komplikovaný prechod cez rušnú cestu, ale aj žiadny bankomat. Ľudia tu podľa poslanca Miroslava Guta nemajú žiadne benefity, no uvedomuje si, že situácia je v ich vlastných rukách. Primátor Nitry dostal mnoho otázok a ďalšie ho čakali aj po samotnej diskusii. Či dostatočne uspokojil dopyt občanov po informáciách, si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password