Diela povinnej literatúry na televíznych obrazovkách

RTVS bude vysielať sfilmované diela slovenských autorov, ktoré bývajú súčasťou maturitných otázok.

Verejnoprávna televízia reaguje na hrozbu šírenia nového koronavírusu. Ten dočasne zatvoril brány slovenských škol. Okrem pauzy vo výučbe sa pre obmedzenia posunuli dátumy písomných a ústnych maturít. Podľa slov intendantky Trojky Judity Gembickej si televízia uvedomuje vzniknutú situáciu, a ako verejnoprávna stanica chce hlavne stredoškolákom poskytnúť diela, ktoré sú často zaradené do okruhov maturitných otázok. Dramatické snímky bude Trojka vysielať pravidelne.

Pixabay

Dnes v pondelok 16. 03. 2020 zaradila do svojho repertoáru veselohru – pôvodne od Jána Palárika – Dobrodružstvo pri Obžinkoch v réžii Karola Zachara. V hlavných úlohách sa predstavia Božidara Turzonovová, Emília Vášaryová, Michal Dočolomanský. V utorok 17. marca bude odvysielaná dráma Kolíska – film podľa knihy Alfonza Bednára, réžie sa ujal Vido Horňák. V stredu 18. marca uvidíme legendárne dielo Margity Figuly – Tri gaštanové kone. Táto baladická novela pod režisérskou taktovkou Ivana Balaďu rozpovie príbeh Magdalénky a jej nápadníka Zápotočného.

Pixabay

Vo štvrtok 19. marca čaká nádejných maturantov aj dielo svetového autora Romaina Rollanda – Peter a Lucia. Pod dramatizáciu svetovo uznávanej novely francúzskeho prozaika sa podpísal režisér Tibor Rakovský. Hlavné postavy stvárnili okrem Emila Horvátha mladšieho aj Emília Vášaryová, Michal Dočolomanský a Mikuláš Huba. Piatkové vysielanie bude patriť televíznej inscenácii Keď báčik z Chochoľova umrie. Režisér Pavol Haspra sfilmoval dielo Martina Kukučína v roku 1990.

Pixabay

Vo vysielaní slovenských diel bude televízia pokračovať aj 23. – 27. marca. Okrem diela Pavla Országa Hviezdoslava – Hájnikova žena, Ťapákovcov od Boženy Slančíkovej-Timravy a diela Kým kohút nezaspieva od Ivana Bukovčana, uvidíme aj komikov Milana Lasicu a nebohého Júliusa Satinského v podobe ich Soirée.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password