Nitrianske školy sa zapoja do projektu o zdravšom stravovaní

V metste chcú do iniciatívy zapojiť školy, ktoré majú vlastnú kuchyňu alebo výdajňu.

Do projektu financovaného z európskeho programu Horizont 2020 sa zapoja deti z nitrianskych materských a základných škôl. Slovenskými partnermi sú len dve samosprávy – Nitra a mestská časť Bratislava Rača. Do projektu SchoolFood4Change je však zapojených 33 krajín Európskej únie. Hlavným koordinádotrom 4-ročného programu je občianske združenie Skutočne zdravá škola.

„V Nitre chceme zapojiť do iniciatívy všetky materské a základné školy s vlastnou kuchyňou alebo výdajňou, ktoré budú ponúkať 100 % zdravé a udržateľné školské stravovanie,“ uviedla Timea Galová z Mestského úradu v Nitre.

Cieľom projektu je vzdelávať deti v oblasti stravovania a výživy a pomôcť tak budúcej generácii zlepšiť zdravotný stav a vybudovať prospešné stravovacie návyky. Ďalším zámerom je podľa radnice „vypracovať a otestovať nové postupy pre zadávanie verejných zákaziek na školské stravovanie pri zaistení cieľov udržateľnosti a podpory zdravia“.

Účasť v projekte má tiež zvýšiť kvalitu školského stravovania vzdelávaním kuchárov či diétnych sestier.

Prostredníctvom regionálnych pokrmov by mali zaviesť do jedálnička nové receptúry, ktoré budú brať ohľad na životné prostredie. Kvalitnejšie, udržateľné a zdravé stravovanie by sa malo týkať aj zariadení ako sú nemocnice a domovy dôchodcov.

foto ilustračná: pixabay.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password