Desať tímov hasičov si zasúťaží vo vyslobodzovaní zranených osôb z vozidiel

Trinásty ročník Majstrovstiev Slovenskej republiky odštartoval vo štvrtok v areáli výstaviska Agrokomplex v Nitre.

Okrem ôsmich slovenských tímov súťažia aj dve družstvá z Českej republiky, tím z Plzenského kraja a tím hlavného mesta Praha, informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru SR Bianka Královičová.

Úlohou štvorčlenných súťažných družstiev je rýchle, bezpečné a efektívne vyslobodenie zranenej osoby z havarovaného vozidla za použitia účinnej a bezpečnej hasičskej techniky, vecných prostriedkov hasičskej záchrannej služby a náradia používaného v hasičských jednotkách.

Súčasťou vyslobodenia zranenej osoby je aj poskytnutie prvej pomoci a následný transport zranenej osoby na stanované miesto.

Vyslobodzovanie osôb pri dopravných nehodách je vysoko špecifická záchranná činnosť. Vyžaduje si nielen dokonalé ovládanie vyslobodzovacieho zariadenia, dôkladné zaistenie vozidla proti možnému pohybu, ale aj bezpečné vyslobodenie a transport uviaznutých, zranených osôb z vrakov motorových vozidiel s následným poskytnutím predlekárskej prvej pomoci. Zasahujúci hasiči musia mať znalosti v oblasti vývoja technológií v automobilovom priemysle, alternatívnych pohonov či informácie o možných nebezpečných látkach, skonštatovala Královičová.

Zdroj foto: FB Hasičský a záchranný zbor

Televízia Nitrička

Forgot Password