Deň zameraný na marihuanu

Drogová problematika v spoločnosti, dekriminalizácia, ľudské práva či mýty a fakty o marihuane. Združenie STORM zrealizovalo v Nitre celodenný program s cieľom rozprávať sa o týchto témach so širokou verejnosťou.

O marihuane existuje množstvo mýtov – od jej účinkov na telo až po potencionálne riziká. Jedným z najčastejších je podľa riaditeľa združenia Storm Pavol Ščasný, že marihuanou sa nedá predávkovať. „Predávkovanie už len znamená, že človek je napríklad dezorientovaný alebo sa povracia, jednoducho si dá tak veľa, že odpadne, zaspí a nevie o sebe,“ uviedol.

V súčasnosti za prechovávanie marihuany hrozí trest odňatia slobody na niekoľko rokov.

„Momentálne sa dejú veľké súdne procesy, kde sa plánujú dávať pätnásť, dvadsaťročné tresty za marihuanu,“ pokračoval Ščasný. To podľa neho nie je vyvážené v porovnaní s inými trestnými činmi, kde sú oveľa menšie sadzby. Napríklad za vraždu dostane človek v niektorých prípadoch menej ako za marihuanu. Aj to bola jedna z tém večernej diskusie odborníkov z rôznych oblastí, do ktorej sa mohla zapojiť i verejnosť.

V diskusii sa venovali taktiež pohľadu na dekriminalizáciu a rozoberali problematiku marihuany v kontexte ľudských práv.

„Či teda je právom nás ľudí užívať drogy alebo nie, môže to niekto regulovať, prečo to niekto reguluje, kto má z toho zisky, prečo nemáme zisky napríklad z legálnych drog a podobne,“ priblížil riaditeľ združenia STORM.

Jedným z hlavných cieľov celodenného programu združenia Storm však bola prevencia a vyvracanie mýtov o tejto droge.

Dopoludňajšia prednáška so žiakmi stredných škôl poskytla mladým preventívne rady a posolstvá, ktoré mali podporiť ich zodpovedné rozhodovanie.

„Snažíme sa privádzať tému prevenciu rôznych drog, napríklad v tomto prípade konkrétne marihuany medzi širokú verejnosť, aby sme nezatvárali oči pred takýmito tabuizovanými témami,“ vysvetlila Mária Ösziová, koordinátorka nízkoprahového programu pre deti a mládež Cirkus.

Poobede prebiehal workshop s rodičmi, ktorý poskytol priestor na diskusiu o skúsenostiach ich detí s marihuanou.

Ponúkol tiež informácie tým dospelým, ktorí mali záujem dozvedieť sa čo najviac, aby sa vyhli prípadným problémom a získali viac informácií ako ich deti.

Celodenný program uzatvorili hudobné skupiny klipers a Noční jazdci.

Televízia Nitrička

Forgot Password