V mnohých krajinách je tento deň známy ako Deň vojnových veteránov, kedy verejnosť vzdáva úctu padlým vojakom a pamätníkom 1. svetovej vojny. Symbolom svetovej pripomienky je kvet červeného maku. Viaže sa k básni kanadského vojenského lekára Johna McCraea. Vojnu 11.11.1918 ukončilo podpísanie prímeria v Compiègne pri Paríži, v železničnom vagóne.
Báseň In Flanders Fields (Na flámskych poliach) vznikla ako reakcia Johna McCrae na skúsenosti z vojnového frontu.
„Na útrapy a bolesť ranených vojakov si nemohol zvyknúť a tlmil ju písaním básní. Očitý svedok seržant Cyril Allison opísal, že toho rána, keď vial jemný východný vietor, sa červené maky medzi hrobmi akoby vlnili,“ pripomína Únia vojnových veteránov SR.
Spomienka na vojnových veteránov a pamätníkov aj tradícia nosenia symbolického červeného maku, sa v 20. storočí postupne ujala vo viacerých krajinách. Najprv ako pripomenutie dovtedy najväčšieho vojnového konfliktu – 1. svetovej vojny. John McCrae sa rozšírenia tradície nedožil, zomrel ešte pred koncom vojny.
„Dnes môžeme vidieť kvet červeného maku pri spomienkových aktoch a ceremóniách pri príležitosti Dňa vojnových veteránov vo väčšine demokratických krajín, ktoré boli zatiahnuté do svetových vojen. V posledných rokoch si táto tradícia nachádza svoje miesto aj na Slovensku,“ uvádza Únia vojnových veteránov SR a dodáva, že pojmy ako sú intolerancia, nenávisť, násilie, xenofóbia, rasizmus, neofašizmus a terorizmus ešte stále nemôžeme vymazať zo slovníka ľudstva: „Predstavujú iskierky a tlejúce ohniská, ktorým nesmieme dovoliť sa rozhorieť“.
Aj tu sú pochované obete 1. svetovej vojny. Na cintoríne si dnes obete prišli uctiť desiatky ľudí, študenti bilingválneho gymnázia, medzi nimi aj primátor Nitry Marek Hattas a úradujúci predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica.
Dobrovoľníkov s červenými makmi môžete dnes stretnúť v uliciach krajských miest.
Nezisková organizácia Post Bellum, ktorá dokumentuje príbehy ľudí 20. storočia, organizuje 11. novembra zbierku v krajských mestách. Peniaze vyzbierané formou predaja symbolického červeného maku sú určené na ďalšie dokumentovanie životov veteránov, ktorí bojovali za slobodu. „Príbehy pamätníkov musia byť vypočuté, aby sme sa z nich poučili a minulosť sa už nikdy neopakovala,“ dodáva Post Bellum.