Deň architektúry v Nitre

V dňoch 4. až 5. októbra sa v priestoroch budovy kina Palace v Nitre uskutočnil prvý ročník festivalu s názvom Deň architektúry.

Festival Deň architektúry otvoril hlavný architekt mesta Viktor Šabík.

Hlavnou tématickou líniou tohto ročníka bola Slobodná architektúra. Išlo v nej o stavby, ktoré vznikli po roku 1989.

Deň architektúry sa koná v 95 českých a slovenských mestách. Festival umožňuje širokej verejnosti nahliadnuť na svoje okolie nevšednou optikou pod vedením architektov, historikov a odborníkov, ktorí jej približujú zaujímavosti z ich štvrte, bydliska a širšieho okolia.

„Každý v organizačnom tíme má iný dôvod, prečo toto podujatie vzniklo. Ja učím na Záhradnej a krajinnej architektúre a uvedomujem si, že vzťah verejného priestranstva, kde by mali spolu spolupracovať architekt, záhradný architekt a výtvarník, na Slovensku nefunguje úplne tak, ako by mal. Jedným z dôvodov je práve komunikácia alebo snaha o nadviazanie komunikácie medzi týmito troma odbormi a mám pocit, že obyvatelia Nitry nie úplne vedia, čo môžu od mesta, od jeho vzhľadu a verejného priestranstva očakávať. Preto vznikol tento festival,“ povedala organizátorka podujatia Soňa Bellerová.

V rámci výstavy „Šuflíkové“ si návštevníci mohli pozrieť výber naplánovaných a nezrealizovaných študentských projektov vytvorených po roku 1989. Okrem výstav, prednášok a diskusií sa mohli návštevníci zúčastniť aj na komentovanej prechádzke po Štefánikovej triede v Nitre s architektom Tiborom Zelenickým. V sobotu Zuzana Mokrášová, architektka z útvaru hlavného architekta mesta Nitry, predstavila Bytové domy na Čermáni známe ako Martinák. Juraj Novák predstavil idey a koncepty tvorby významného architekta Maximiliána Scheera pri budovaní nitrianskych sídlisk.

Na festivale boli zverejnené aj výsledky a súťažné návrhy na rekonštrukciu bývalého kina Palace. Víťazný projekt bol navrhnutý štyrmi študentmi architektúry z Košíc, ktorí sa stretli pod vedením Tomáša Boroša.

„Tento projekt sme našli na internete ako vypísanú súťaž a prišli sme sem na obhliadku, ktorá bola koncom júla. Prehliadka nám dala veľmi veľa a snažili sme sa k tomu pristupovať s úctou k  pôvodnému architektovi Weinwurmovi, a vložiť nové hmoty, ktoré by novodobú funkciu nejako podporili. Sme skupina štyroch študentov, ktorí študujeme v rôznych ročníkoch na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach so zameraním architektúra. Popravde sme to nečakali, ale verili sme nášmu konceptu, ktorý sme vytvorili a boli sme veľmi šťastní, že sme vyhrali,“ uviedla Dominika Janičová.

„Ja som zažil takýto deň prvýkrát v roku 2006 vo Viedni, kde sa v múzeu Quarter konala veľká konferencia, ktorá bola veľkou oslavou architektúry a Viedeň týmto dňom žila. Po 13. rokoch konečne zavítala aj do Nitry a ostáva už len veriť, že Deň architektúry sa stane u nás v Nitre tradíciou,“ dodal hlavný architekt mesta Nitra Viktor Šabík.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password