Daždivé počasie si vyžiadalo početné výjazdy hasičov

V Nitrianskom kraji zasahovali minimálne 25-krát.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Dusno a zbierajúce sa oblaky včera priniesli na mnohých miestach búrky aj niekoľkohodinové prehánky s hromobitím. Slovenskí hasiči tak mali v nedeľu o prácu postarané. Podľa informácií z Prezídia hasičského a záchranného zboru SR v priebehu 24 hodín zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči celkovo 140-krát. Išlo o takmer 300 hasičov s 95 kusmi techniky.

V 99 % prípadov išlo o výjazdy k technickým udalostiam, ako je odčerpávanie vody.

Vážna situácia prebiehala najmä v Nitrianskom kraji, kde hasiči zasahovali napríklad v Kolárove, Komárne, Nových Zámkoch, Palárikove, Tvrdošovciach a Nitre. V obci Belá pri Nových Zámkoch bol vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. Preventívne bola vybudovaná hrádza z vriec, ktorá usmerňovala prívalovú vodu po dažďoch.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

„Odčerpávanie vody na cestných komunikáciách, v pivniciach a záhradách rodinných domov si v Nitrianskom kraji doposiaľ vyžiadalo 25 výjazdov hasičov,“ uviedlo ešte včera Prezídium HaZZ.

Najviac zásahov bolo v Trnavskom kraji, uskutočnili tu 35 % výjazdov. Mimoriadne úhrny zrážok zaznamenal aj Slovenský hydrometeorologický ústav. Búrky sa podľa ústavu sústredili najmä na južnú polovicu západného a stredného Slovenska. SHMÚ aj Prezídium HaZZ zverejnili desiatky fotografií ulíc a záhrad pod vodou.

Búrky vykazovali len mierny pohyb, práve to malo za následok väčšie lokálne zrážky.

Najviac pršalo v Gabčíkove, no vysoké hodnoty namerali v mnohých ďalších lokalitách. „Podľa radarových odhadov však vysoké úhrny zrážok (50 – 100 mm) mohli priniesť aj búrky v iných oblastiach, napr. severne a južne od (až po Komárno) Nitry, v Bratislave (Petržalka, Jarovce), v blízkosti Detvy, na severe okresu Levice, či v okrese Krupina a Hlohovec,“ potvrdil SHMÚ.

Pri Nitre išlo o silnú, pomerne stacionárnu búrku. Ďalšia čiara búrok sa tiahla juhozápadným pohraničím.

Zdá sa, že daždivé počasie bude pokračovať: „Polooblačno až oblačno, prechodne až zamračené. Na viacerých miestach prehánky, miestami aj búrky.“ hlási predpoveď na dnes Slovenský hydrometeorologický ústav. Zatiaľ sa nezdá, že by ďalšie dni priniesli výraznú zmenu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password