David Přílučík: F0—F5 v Nitrianskej galérii

Nitrianska galéria vo svojich netypických výstavných priestoroch s názvom Bunker otvorí svoje kovové dvere pre expozíciu českého autora Davida Přílučíka.

Zastrešujúcim kurátorom podujatia bude Zuzana Janečková. Trvanie výstavy je naplánované od 29. 11. 2019 – 26. 1. 2020, pričom vernisáž sa koná tradične deň pred oficiálnym otvorením.

Ako bolo spomenuté v úvode, priestor Bunka je naozaj špecifický. Tieto bývalé pivničné priestory Župného domu navádzajú miestami desivú atmosféru, čo umocňuje zážitok návštevníka. Za kovovými mrežami, ktoré sú súčasťou priestoru, sa tentokrát predstaví výstava, ktorá nesie meno samotného autora: David Přílučík: F0—F5.

Autor tematizuje súčasné vzťahy, ktoré formulujú našu kultúru a správanie. Výstava sa zameriava na domestifikovanie a kríženie plemien, konkrétne psov. Opisuje sa systém, ktorý využíva bonitačné karty, čo sú karty, do ktorých sú zaznamenávané telesné a povahové rysy jedinca.

Zdroj: pixabay


“Jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví, datum narození, číslo zápisu a místo a datum bonitace.“ uvádza Nitrianska galéria.

Vyplnené parametre následne rozhodujú o spôsobilosti k chovu. Spočiatku sa síce môže zdať, že tento okruh nemá s umením nič spoločné, ale pozrime sa na to z inej stránky. Autor eventuálne poukazuje aj na problém čistoty krvi, ktorá môže vyústiť do obrovských či katastrofálnych rozmerov, spomeňme si napríklad na druhú svetovú vojnu. Zkoumání technik domestikace odhaluje paradoxní proces, v němž se příroda neukazuje jako něco předem daného, ale jako něco průběžně vytvářeného. Není potom přehnané mluvit o artificiální naturalizaci, v níž se sestrojují přeludné představy čistoty a původu, takže jednotlivá plemena nabývají zdání odvěkosti a vystavují se možnosti porovnání s dokonalým vzorem.“ informuje NItrianska galéria.

Tiež môžeme prostredníctvom chovu a šľachtenia zvierat uvažovať o vzťahu človeka k prírode. „Podrobnější rozbor by ukázal, jak tehdy nově ustavené pojetí plemenného chovu psů souviselo s dělením lidí podle společenských tříd, genderů, ras i národností, z něhož vzešel i námi zděděný rozplemeněný svět obývaný vtělenými taxonomiemi a zhmotněnými klasifikacemi.“

Zdroj: pixabay

Otázky, ktoré hýbu svetom, sa k nám dostávajú aj prostredníctvom umenia.

Je správne na základe určitých parametrov rozhodovať o spôsobilosti zvieraťa? Je správne stanoviť, ktoré zviera je to dokonalé a, naopak, nesprávne? Ako dlho potrvá, kým sa podobnými parametrami budú hodnotiť aj naše životy? Autor prostredníctvom diel kladie otázky, na ktorých odpoveď musíme nájsť sami.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password