Ďalšia obec v okrese spozorovala v blízkom okolí medveďa hnedého

Vzhľadom na zvýšený pohyb osôb v extraviláne obce boli obyvatelia vyzvaní k zvýšenej opatrnosti, v extraviláne by sa nemali pohybovať osamote.

foto ilustračná (pixabay.com)

V máji a júni viaceré obce v blízkosti Nitry hlásili, že v ich okolí bolo vidieť medveďa hnedého. Pohyb hlásili v chotároch obcí Šurianky, Dolné Lefantovce, Podhorany aj v blízkosti hradu Hrušov. Tento raz ide o obec Rumanová.

„V časti Mikloš bol dňa 15.06.2021 (včera) vo večerných hodinách spozorovaný medveď s mladým,“ informovala obec na sociálnej sieti.

Vzhľadom na zvýšený pohyb osôb v extraviláne obce boli obyvatelia vyzvaní k zvýšenej opatrnosti. Neodporúča sa pohybovať v extraviláne obce osamote. V prípade zistenia pohybu medveďa v blízkosti obce treba kontaktovať starostu.

Podľa Zásahového tímu pre medveďa hnedého jeho spozorovanie mimo obývanej oblasti, v porastoch, lúkach, svahoch, turistických chodníkoch na vačšiu vzdialenosť pre človeka predstavuje len minimálne nebezpečenstvo.

Je pravdepodobné, že medveď v prípade vyrušenia zostane plachý a pasívny, možno sa postaví na zadné, naznačí útok a utečie. V prípade vzdialeného stretu s medveďom sa odporúča nechať medveďovi priestor na útek, chvíľu počkať a pokračovať v smere cesty, alebo zvážiť prípadný návrat trasou späť. Zásahový tím odporúča tiež: „Hlasnejšie rozprávať, prípadne zapískať, zatlieskať. Pozorovať svojej okolie, prípadne pozíciu medveďa. Neutekať“.

Televízia Nitrička

Forgot Password