V zákulisí DAB znejú známe piesne z Bratislavskej lýry: Divadelníci začali skúšať novú inscenáciu

Známe hity budú súčasťou novej inscenácie Zlatá lýra, ktorá ich priblíži v kontexte dobových udalostí rokov 1968, 1989, normalizácie, Charty 77 či černobyľskej havárie.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravuje novú hudobnú inscenáciu, v ktorej predstaví atmosféru Medzinárodného festivalu tanečnej a populárnej piesne Bratislavská lýra. Herci pod hudobným naštudovaním Jána Cibulu a hlasovej pedagogičky Evy Banči od začiatku februára skúšajú známe víťazné hity kultového festivalu minulého storočia.

Hity budú súčasťou novej inscenácie Zlatá lýra, ktorá ich v réžii Mariána Amslera priblíži v kontexte dobových udalostí.

Obr. ilustračný: Pixabay.com

„Tvorcovia v koncepcii priameho televízneho prenosu predstavia festival od jeho založenia v roku 1966 až po rok 1989, pričom sa zamerajú na víťazné piesne a osudy ich interpretov v kontexte doby a zlomových historických udalostí (august 1968, normalizácia, Charta 77, havária černobyľskej atómovej elektrárne či november 1989),“ približuje DAB.

Tvorbe divadelného scenára predchádzali mesiace študovania archívov.

Autorom je režisér Marián Amsler, ktorý pri tvorbe spolupracoval s dramaturgičkou Slavkou Civáňovou. Príprava zahŕňala rozsiahle štúdium literatúry, dobovej tlače, archívnych spisov ŠTB, autentických televíznych záznamov festivalových večerov, archívnych reportáží, dobových fotografií, dokumentárneho seriálu o Bratislavskej lýre, ale aj rozhovorov s pamätníkmi.

Pri tvorbe kostýmov a scény zohľadnili štýl doby.

„Autorkou kostýmov je známa kostýmová výtvarníčka Marija Havran, ktorá do inscenácie pripravila viac ako 50 návrhov kostýmov, pričom väčšina z nich je inšpirovaná dobovým kostýmom daného interpreta, v ktorom sa predstavil na Bratislavskej lýre a zohľadňuje tiež typický štýl pre danú dobu – čiže 60., 70. alebo 80. roky,“ informuje divadlo.

Foto ilustračná: Pixabay.com

Aj scéna vychádza z estetiky spomínaných rokov. Pripravila ju scénografka Laura Štorcelová. Úvod je inšpirovaný pôvodnou festivalovou scénou, ktorú pre prvé ročníky pripravoval scénický výtvarník Ladislav Vychodil.

Súčasťou skúšania je tanečná príprava. Pohybovú spoluprácu má na starosti tanečníčka a choreografka Stanislava Vlčeková.

„V inscenácii budú účinkovať členovia umeleckého súboru DAB: Ján Cibula, Nikolett Dékány, Juraj Ďuriš, Ivana Kubáčková, Daniela Kuffelová, Peter Oszlík, Eva Pavlíková, Andrej Remeník, Andrea Sabová a Marián Viskup. Predstaví sa tiež študentka VŠMU Anna Dysko a členovia hudobnej kapely pod vedením Jána Cibulu, ktorá bude súčasťou inscenácie,“ dodáva divadlo.

Televízia Nitrička

Forgot Password