DAB v nasledujúcich mesiacoch uvedie štyri premiéry. Vstupné zatiaľ zvyšovať neplánuje

Napriek zvyšujúcim sa cenám energií zostane vstupné rovnaké. Náklady na energie by mal znížiť plánovaný dotačný projekt modernizácie osvetlenia.

Divadelná sezóna 2022/2023 pokročila, Divadlo Andreja Bagara (DAB) v jej druhej polovici plánuje uviesť hneď štyri nové inscenácie.

Už 20. januára budú môcť diváci v Štúdiu DAB vidieť autorskú hru v réžii Martiny Havierovej na motívy poviedky Ladislava Grosmana Nevesta.

Predstavenie Nevesta alebo zdá sa, že hrmí… vyrozpráva osudy Židov za čias Slovenského štátu a príbeh dievčiny Lízele.

Inscenácia Zlatá lýra v réžii Mariána Amslera s nadhľadom a humorom priblíži atmosféru niekdajšieho kultového podujatia Bratislavská lýra. Premiéra sa bude konať vo Veľkej sále 31. marca.

„Inscenácia Pribina (Making of) v réžii Rastislava Balleka prináša nekonvenčný pohľad na našu históriu. Ponúkne divadelnú koláž materiálov, historických štúdií, ale aj dramatických spracovaní vzostupov a pádov prvého známeho panovníka Nitrianskeho kniežatstva Pribinu,“ informuje DAB o novinke, ktorú uvedie 21. apríla v Štúdiu.

A v závere sezóny 9. júna diváci v Štúdiu uvidia adaptácia románu Máriusa Kopcsaya Domov. Príbeh hlavného hrdinu, autobiografické prvky a jemne absurdný humor na pozadí doplní spoločenská transformácia 90. rokov 20. storočia.

Napriek rastúcim cenám energií a ďalších nákladov vstupné v roku 2023 zdražovať neplánujú

Vďaka teplému počasiu ceny energií nestúpajú takým tempom ako vlani, kedy sme za prvé dva mesiace minuli svoj celoročný rozpočet určený na energie. Veríme, že tento rok už nebudeme musieť opäť zápasiť s nepredvídateľnými cenami, ktoré by stúpali o stovky percent,“ povedal riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy.

Najpozitívnejšou správou podľa riaditeľa je to, že návštevníci na divadlo po pandemickej prestávke nezabudli.

Dokazujú to aj čísla návštevnosti. „Zvýšený záujem o divadelné predstavenia zaznamenalo DAB už v druhej polovici uplynulého roka. Pozitívny trend je podľa J. Dóczyho badateľný aj v novom roku,“ uvádza divadlo.

Dotácia v sume takmer 200-tisíc eur pôjde na modernizáciu techniky.

Projekt modernizácie osvetlenia sa bude realizovať počas divadelných prázdnin. DAB týmto krokom pokračuje v snahe uberať sa cestou „zeleného divadla“ a znižovať energetickú náročnosť budovy, ktorá je veľmi vysoká.

„Verím, že vďaka novému osvetleniu sa nám podarí dosiahnuť významné úspory. Očakávame, že moderné inteligentné svetlá prinesú nielen úsporu na energiách, ale uľahčia a zjednodušia aj ich ovládanie a zmodernizujú svietenie na javisku,“ dodal Jaroslav Dóczy.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password