DAB pripravuje muzikál, dve komédie i ohliadnutie za svojou históriou

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravuje v novej divadelnej sezóne 2021/2022 štvoricu nových inscenácií.

Úvod sezóny bude patriť výpravnému muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť. Neskôr DAB ponúkne svojim divákom grotesku Nádej zomiera posledná i komédiu Láska, sex a dane. Poslednou inscenáciou sezóny bude hra Kutlochy, ktorá rozpovie príbehy povestnej nitrianskej divadelnej ubytovne.

Premiéra muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť od Andrewa Lloyda Webbera a Timea Ricea je plánovaná na posledný septembrový víkend. Tvorcovia sľubujú veľkolepú multižánrovú show.

Prvýkrát v dejinách nitrianskeho divadla sa diváci môžu tešiť na živý orchester, ale aj detský zbor, veľké tanečné choreografie či modernú scénografiu, ktorá využíva súčasné videomapingové technológie. „Je to muzikál, ktorý je o pozitívnom myslení a o tom, že všetko zlé sa raz na dobré obráti. To je posolstvo aj pre túto dobu, že po všetkých tých lockdownoch, uzavretiach a neúrodných rokoch príde to, čomu veríme a náš sen sa stane realitou. Myslím, že toto posolstvo je pre dnešnú dobu veľmi dôležité,“ uviedol režisér muzikálu Peter Oravec.

Do konca roka 2021 chce nitrianske divadlo uviesť aj úsmevnú grotesku s prvkami kabaretu a čierneho humoru s názvom Nádej umiera posledná. Režírovať ju bude herec DAB Peter Oszlík. Inscenácia bude dramatizáciou minútových grotesiek maďarského autora Istvána Örkénya. „Ten v nich pracuje so svojským výrazným humorom, majú absurdný nádych a veľmi svojskú reflexiu človeka a sveta. Inscenácia sa zaoberá hľadaním radosti a nadhľadu v neľahkej dobe, ktorá sa vplyvom okolností stáva až absurdnou,“ povedala o pripravovanej hre jej dramaturgička Hana Launerová.

Druhú polovicu divadelnej sezóny v DAB otvorí bláznivá komédia Láska sex a dane v réžii Svetozára Sprušanského.

„Inscenácia využíva prvky situačnej komédie, ktoré kombinuje aj s prvkami komédie konverzačnej. Východisková situácia spočíva v tom, že hlavný hrdina John nájde spôsob, ako využívať rôzne daňové úľavy, nie celkom korektne, ale o to vynaliezavejšie. Zrazu mu však hrozí, že jeho malé podvody odhalí daňový kontrolór, a tým ho dostane do vzťahových rébusov bizarných rozmerov,“ povedala o komédii dramaturgička Slavka Civáňová.

Tá je autorkou inscenácie s názvom Kutlochy, ktorá bude poslednou premiérou divadelnej sezóny. „Menom Kutlochy sa označovala ubytovňa DAB, ktorú divadlo využívalo na tento účel od roku 1949. Takže je neuveriteľne spätá s históriou nitrianskeho divadla a našimi osobnosťami. Táto hra by mala byť zrýchleným ohliadnutím na udalosti od 50. rokoch až po súčasnosť. Chceme predstaviť život ľudí a osobností, ktoré v týchto priestoroch žili a tvorili a zároveň prežívali obdobia, ktoré plynuli za oknami. Hru bude režírovať Natália Deáková,“ skonštatovala Civáňová.

Televízia Nitrička

Forgot Password