DAB: Povolanie pápež

Pôvodný slovenský muzikál Povolanie pápež mal premiéru 11.11. 2016. Ak ste ho však doteraz nevideli, nižšie je niekoľko dôvodov, prečo by ste to mali zmeniť.

Predstavenie je, ako už názov naznačuje, zamerané na život Karola Jozefa Wojtyłu, teda všetkým známeho svätého Jána Pavla II., 264. rímskeho pápeža pochádzajúceho z Poľska. 

Muzikál vznikol na počesť uctenia si pamiatky a vzdania holdu jednému z najvplyvnejších ľudí 20. storočia, čo sa po každej stránke vydarilo. Nielen pastier ovečiek, ale rovnako aj priekopník vo svojom povolaní z hľadiska humanitárneho odkazu, nádejný mladý herec či vášnivý lyžiar, aj taký bol život Jána Pavla II. 

„Ján Pavol II. predstavoval a vždy bude predstavovať symbol lásky a viery, mieru a súcitu,“ uvádza Divadlo Andreja Bagara v Nitre.

Z jeho života boli na scéne zachytené hlavné momenty, ako rozhodnutie sa pre zasvätenie života Bohu, štúdium aj samotné povolanie pápeža. Aj preto si na doskách môžete užiť pútavé cestovanie časom a krátku prechádzku dejinami, kedže počas života Jána Pavla II. sa vystriedali dva totalitné režimy. Zatiaľ čo Poľsko v období druhej svetovej vojny pôsobilo na scéne mrazivo, komunizmus bol ladený skôr do humornej nôty.

Samozrejme, čo by to bol za muzikál bez hudby a tanca. Texty piesní od Daniela Heviera sprevádzané hudbou Gaba Dušíka dali celému predstaveniu náboj, energiu, ale predovšetkým obrovský cit. Čerešničkou na torte boli tanečníci, ktorí predviedli úchvatné, ba až unášajúce choreografie od Jarosława Stanieka.

zdroj foto: DAB

Veľká poklona patrí aj celému hereckému súboru Divadla Andreja Bagara a hosťujúcim hercom, ktorí sa zhostili svojich úloh bravúrne. Mladého Karola Jozefa Wojtyłu si zahral Juraj Ďuriš, ktorý bol naprieč časovému posunu vystriedaný Jánom Gallovičom. Ten zanechal v divákoch duchovný pocit plný láskavosti, porozumenia a pokoja. Neuveriteľný výkon podala Eva Pavlíková v úlohe Satana alebo „pokušenia“ – jej scénam jednoznačne nechýbal šmrnc, prepracované choreografie a dobrý spev.

O predstavení by sa dalo jednoznačne napísať omnoho viac, avšak prezradenie deja, všetkých detailov a textov bez toho, aby ste ich videli a počuli na vlastné oči a uši, by sa dalo nazvať hriechom. Inscenácia sa v najbližšej dobe (tento mesiac) už nehrá, avšak ďalšiu príležitosť by ste si jednoznačne nemali nechať ujsť.

zdroj titulnej foto: DAB

Natália Lovászová

Televízia Nitrička

Forgot Password