Cudzincov zapojili do dobrovoľníctva

Komunitné centrum pre pracovnú a vedomostnú mobilitu v Nitre (COMIN), ktoré začalo fungovať na jeseň 2019, sa počas tohto roka spojilo so 4 partnerskými organizáciami s jediným cieľom: zabezpečiť lepšiu sociálnu inklúziu cudzincov do komunity.

Štyri partnerské organizácie – Krajské osvetové stredisko v Nitre, Centrum pre rodinu, OZ Cuketa a OZ Leustach pripravili 4 voľnočasové/dobrovoľnícke programy, do ktorých sa mohli cudzinci žijúci v Nitre zapojiť.

V rámci spolupráce s COMIN sa cudzinci mohli zúčastniť výroby náramkov a šúpolienok, plstenia, pletenia košíkov z pedigu, drôtovania, modelovania, maľovania na textil, výroby sviečok, dekupáže, výroby tašiek na darčeky či rôznych techník výroby kvetov.

Iračanka Linda Noail Majeed Shmastoma, ktorá žije s manželom a tromi deťmi v Nitre, sa stala dobrovoľníčkou v Centre pre rodinu. „Čas trávim len doma, tento program bol pre mňa možnosťou byť medzi ľuďmi,“ vysvetlila, prečo sa zapojila do dobrovoľníckeho programu COMIN. Linda osobne pomáhala pri organizácii burzy šatstva a ďalších vecí. „Chodila som tam rada, robí mi radosť pomáhať. Našla som si tam nových priateľov a vďaka  tomu, že som rozprávala, zlepšila som sa v slovenčine. Zároveň som mala možnosť nájsť veľa potrebných vecí do vlastnej domácnosti a pre deti, čo nám ako rodine veľmi pomohlo,“ dodala Linda, ktorá si vďaka tejto aktivite našla aj nových priateľov.

Dobrovoľníčky

Nezaháľala ani iracká študentka 3. ročníka Strednej zdravotníckej školy v Nitre Asrar Hanoo, ktorá s rodinou žije v obci Výčapy-Opatovce. „Zaujalo ma, že môžem získať nové zručnosti a spoznať nových ľudí. Veľmi sa mi páčili tvorivé dielne v Krajskom osvetovom stredisku. Naučila som sa sušiť levanduľu, vyrábať bábiky, maľovať hodvábne šatky či vyrábať mydlá,“ vyratúva Asrar, ktorú milo prekvapilo, že na tvorivé dielne si našli čas aj staršie ženy, ktoré boli veľmi zručné a ochotne mladších účastníčkam pomáhali. Asrar si vyskúšala aj pomocné práce na hrade Hrušov. „Bola som tam aj so sestrou a veľmi rada sa tam vrátim.“ Asrar je rada, že sa odvážila a prišla si vyskúšať dobrovoľníctvo. „Dovtedy som nevedela o existencii týchto organizácií, ktoré robia zmysluplné veci, takže som rada, že som ich spoznala.“

Celkovo sa do dobrovoľníckych programov COMIN zapojilo 10 cudzincov irackej, srbskej a rumunskej národnosti žijúcich v Nitre. Išlo o 8 žien, 2 mužov.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password