Čo robiť, keď spozorujete útočníka so zbraňou?

Polícia SR odporúča nehrať sa zbytočne na hrdinov a privolať pomoc.

Predstavte si, že sa prechádzate po meste a všimnete si útočníka so zbraňou v ruke, či už ide o nôž alebo strelnú zbraň, postup je rovnaký. „Pre záchranu vlastného života je nutné sa od takej osoby vzdialiť na bezpečné miesto a odtiaľ privolať pomoc,“ informuje Polícia SR.

Hlavné body, ktoré by sme mali dodržať sú ÚTEK, UKRYTIE SA a PRIVOLANIE POMOCI – Uteč, Skry sa, Zavolaj!

Pixabay

V súčastnosti existuje aj aplikácia s názvom POMÁHAM CHRÁNIŤ, ktorá bude pre celé Slovensko spustená do konca tohto roka. Prostredníctvom nej bude možné v priebehu troch sekúnd nenápadne upozorniť políciu aj v tej najnebezpečnejšej situácii.

„Ak má osoba okrem zbrane pri sebe napríklad batožinu, existuje podozrenie, že v nej môže mať ďalšie zbrane, prípadne výbušninu,“ upozorňuje Polícia SR. Zásah do takejto situácie si vyžaduje školených špecialistov – špeciálne jednotky, ktorí sú na podobné situácie trénovaní.

Pixabay

„Čo sa týka občanov, ktorí po súkromnej línii absolvovali rôzne druhý výcvikov a chceli by sa takejto osobe postaviť, musia si uvedomiť, že na seba preberajú zodpovednosť nielen za svoj vlastný život, ale aj životy ľudí naokolo,“ odkazuje Polícia SR. Zato profesionálnu zodpovednosť má iba samotný policajný zbor.

Mnohokrát boli zaznamenané prípady, keď sa z nebezpečného páchateľa nakoniec vykľul len neškodný psychiatrický pacient. Polícia vysvetľuje, že aj takéto prípady sú spočiatku riešené veľmi vážne, podľa ich vyjadrení nemá „nikto vešteckú guľu, a preto netreba nič podceňovať.“

Ďalej uvádzajú, že podobné prípady skončili bez katastrof práve z dôvodu veľkej opatrnosti. Netreba nič zanedbať, pretože v jednom prípade zo 100 môže ísť o nebezpečného páchateľa, ktorý by narobil veľké škody na majetku a hlavne na ľudských životoch.

„Riaďte sa našimi odporúčaniami. Nepodceňujete situáciu, v domnení, že sa naoko nič vážne nedeje, by ste sa mohli stať obeťou trestného činu,“ dodáva Polícia SR.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password