Čo pre vás znamená sloboda?

V priestoroch Reprezentačných sál Nitrianskej galérie prebieha výstava, ktorá podáva rôzne pohľady na slobodu a jej podoby. Výstava bude súčasťou festivalu Divadelná Nitra aj podujatia Biela noc.

Osobná, politická, náboženská, sexuálna, pracovná, umelecká, ale aj rôzne iné podoby slobody sú témou prebiehajúcej výstavy Nitrianskej galérie. „Na základe otvorenej výzvy, do ktorej sa prihlásilo až 180 projektov z celého sveta, sme vybrali diela 25 umelcov a umeleckých skupín z 15 krajín, prevažne z bývalého východného bloku,“ vyjadrila sa Nitrianska galéria.

Medzinárodná výstava vznikla v spolupráci s Asociáciou Divadelná Nitra.

„Pred tromi rokmi sme spolupracovali a rozhodli sme sa, že aj tento rok nadviažeme spoluprácu, keďže bola v minulosti úspešná,“ povedal kurátor výstavy Omar Mirza. Preto budú počas trvania festivalu Divadelná Nitra vo verejnom priestore na Svätoplukovom námestí vystavené umelecké inštalácie a diela performatívneho charakteru. Umelci v prezentovaných dielach reagujú na rôzne témy súvisiace so slobodou. Inšpiráciou pre nich bola napríklad nežná revolúcia, pád železnej opony, totalitné režimy, emigrácia, sloboda slova či tlače.

Počas návštevy výstavy môžete aj vy vyjadriť názor a odpovedať na otázku „Čo pre vás znamená sloboda?“. Umožní vám to jedna stena v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie.

„Keďže je tento rok 30. výročie novembra 1989, tak si myslím, že je celkom dobrý čas, pýtať sa otázku ,čo to vlastne je sloboda?ʼ Pre nás osobne, pre každého z nás. Aké rôzne podoby môže sloboda mať a ako umelci uvažujú o slobode, akým spôsobom ju môžu zobrazovať a spracúvať vo svojej tvorbe?“ vysvetľuje Omar Mirza. Umelci, ktorých diela môžete na výstave vidieť, pochádzajú prevažne z krajín, ktoré patrili od konca 2. svetovej vojny až do pádu železnej opony pod Sovietsky zväz. Obyvatelia týchto krajín si tiež prešli dlhoročnou totalitou a v 90. rokoch si zvykali na zmeny, ktoré vymenili odchádzajúci režim.

Výstava bude v sobotu 28. septembra súčasťou podujatia Biela noc. Viac sa o nej dozviete vďaka kurátorskému výkladu, ktorý začína o 18.30 hod.

V reprezentačných sálach sa nachádza aj miestnosť s počítačom, kde si môžete pozrieť takmer všetky projekty, ktoré do výzvy prišli, teda nielen tie, ktoré sú súčasťou výstavných priestorov galérie. „Sú to naozaj veľmi zaujímavé diela z rôznych rovín uvažovania o slobode. Podoby slobody sú naozaj mnohoraké a aj výtvarníci sú z rôznych generácií. Niektorí reflektujú bývalý režim, iní sa narodili až po novembri 89,“ dodal kurátor Mirza.

Počas výstavy sa bude konať aj finisáž.

21. novembra o 17.00 hod. sa v priestoroch Nitrianskej galérie stretnete aj s niekoľkými vystavujúcimi autormi. Okrem komentovanej prehliadky, performancií a umeleckej prednášky, budete môcť diskutovať s výtvarníkmi o udalostiach novembra 1989, o ich názoroch a aktivitách počas revolučného diania. Výstava potrvá do 24. novembra 2019.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password