Čo nám prináša (ne)kvalitný spánok?

Pravdepodobne väčšina z nás vie, že naše telo potrebuje oddych. Spánok je pre ľudský organizmus nenahraditeľnou formou regenerácie. O čo všetko sa pripravujeme, ak nemáme dostatočne dlhý a kvalitný spánok?

Ľudské telo potrebuje denne aspoň 7 hodín spánku. Rôzne štúdie však ukazujú, že viac ako tretina obyvateľstva tento priemer nedosahuje. Absencia spánku so sebou prináša množstvo negatívnych vplyvov na organizmus. Asi všetci poznáme, že keď sa zle vyspíme, sme nervózni či frustrovaní. Spánok je však pre nás o mnoho dôležitejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. 

Spánok a hormóny

Výskumy hovoria, že pri spánkovom deficite sa zhoršuje rovnováha hormónov leptín a grelín. Pri zvýšenej produkcii grelínu pociťujeme vyššiu chuť do jedla a potláčanie pocitu nasýtenosti. Počas spánku sa taktiež tvorí rastový hormón. Až 70% celkovej produkcie rastového hormónu sa odohráva počas tvrdého spánku. 

Vplyv na tréning 

Za mnohými úspešnými športovcami stojí aj kvalitný spánok. Nedostatok oddychu nám telo spočíta počas záťaže. „Tréning je stres pre telo. Keď telu doprajeme kvalitný oddych vo forme spánku, dokážeme zúročiť svoje tréningové snaženie a dáme telu priestor, aby sa adaptovalo na vystavenú záťaž. Pred tréningom, hlavne silovým, je pre mňa veľmi dôležitá informácia, koľko moji zverenci spali,“ hovorí silovo-kondičný tréner Dušan Szabó. 

Kvalitný spánok zabezpečuje podporu imunitného systému, čo sa v konečnom dôsledku môže odraziť na schopnosti nášho organizmu odolávať rôznych chorobám. Rovnako pri zotavovaní sa zo zranenia či chrípky je práve spánok tým faktorom, od ktorého závisí dĺžka celkovej rekonvalescencie. Fyziomasér Milan Varchol hovorí, že kvalitný spánok je kľúčom k správnej regenerácii: „Ľudia by mali spať minimálne 8-9 hodín, aby ich organizmus fungoval správne a aby sa cítili dobre.“

Zlepšite si spánok odložením telefónu

Väčšina z nás pred spaním vypína svetlo v miestnosti. Avšak často zabúdame na tzv. modré svetlo, ktoré vyžaruje z mobilných zariadení. Docent Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave Milan Sedliak upozorňuje práve na elimináciu neskorého používanie elektronických zariadení: To, čo najviac potláča produkciu melatonínu (hormón zodpovedný za navodenie spánku), a tak významne ovplyvňuje našu schopnosť zaspať, je totiž svetlo vlnovej dĺžky. Preto je dôležité, aby sme sa minimálne polhodinu pred spaní nevenovali mobilu, počítaču či sledovaniu televízora.“

Zdroj foto: pinterest.com

Kristína Fáberová

Televízia Nitrička

Forgot Password