Čo dokáže zachytiť fotografia?

Uvažovali ste nad tým, aký prchavý moment dokážu zachytiť fotografie? Aj tejto téme sa bude venovať nová výstava Nitrianskej galérie.

Foto ilustračné (zdroj: unsplash.com)

Nitrianska galéria v decembri predstaví tvorbu mladej fotografky Emy Lančaričovej. Výstava s názvom Nemiesto/Nečas sa zameria napríklad na betónový stĺp, ktorý nemusí byť len ruinou, ale aj znakom odkazujúcim k rozličným historickým funkciám. „Objekt autorka zachytáva v niekoľkých podobách a technikách, od priestorovej inštalácie samotného stĺpu až po digitálne fotografie, či polaroidy,“ objasňuje Nitrianska galéria.

Fotografia dokáže zobraziť stav, kde sa čas a miesto zdanlivo zastavili.

Vo chvíli, keď fotografia vzniká sa však priestor mení a moment jej vzniku zaniká. Tento proces predstaví séria fotografií Utópia, ktoré Ema Lančaričová zhotovila na rovnakom mieste a približne v rovnakom čase. „Na základe toho o nich možno hovoriť ako o nenaplniteľných, subjektívnych pohľadoch do nemiest a nečasov,“ dopĺňa galéria.

Foto ilustračné (zdroj: unsplash.com)

Do technicky a vizuálne zaujímavých snímok vstupuje aj náhoda a chyba, ktoré ešte viac zvýraznia moment.

Študentka fotografie sa v tvorbe zameriava na premenlivosť a stálosť či konkrétnosť fotografie ako média. Otázkou je nakoľko snímky dokážu zachytiť presný okamih a miesto. Týmto témam sa Ema Lančaričová venuje aj v sérii Bez názvu, ktorá je podľa Nitrianskej galérie predstupňom Utópie. Snímky série Bez názvy sú tiež počiatočným momentom uvažovania o daných témach.

Nitrianska galéria

Autorka výstavy je momentálne v poslednom ročníku na Katedre fotografie a nových médií VŠVU v Bratislave. Svoju tvorbu už predstavila prostredníctvom viac ako desiatky kolektívnych výstav na Slovensku aj v zahraničí. Vystavovala tiež na troch samostatných výstavách. Nitrania sa s jej tvorbou budú môcť zoznámiť vďaka Nitrianskej galérii, pod vedením kurátora výstavy Adriána Kobetiča do 1. marca 2020.

Vernisáž výstavy sa bude konať v Galérii mladých 12. decembra 2019 o 17.30 hod.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password