Čo dokáže obyčajná prechádzka?

Spomaľte. Len tak. Bez telefónu, dlhého plánovania a prehnaných očakávaní. Prechádzka lesom je populárnym liekom na mnoho neduhov súčasnosti. Ako dokáže príroda liečiť?

Asi každý to pozná. Vnútorný tlak, stres, nervozita. Času je málo, povinností veľa a nároky okolia tak veľmi prehnané. Presne to je ten správny čas ujsť z džungle 21. storočia a utiahnuť sa na miesto, kde moderná doba nemá dosah – do lesa, ktorý vylieči dušu a posilní telo.

Príroda nie je univerzálnym liekom len tak, pre nič za nič. Za týmto tvrdením stoja výskumy aj štúdie.

Britskí vedci vo svojej minuloročnej štúdii uverejnenej v časopise Scientific Reports opísali vplyv prírody na osobný pocit zdravia a psychickej pohody. Na vzorke takmer 20-tisíc respondentov potvrdili, že tí, ktorí v prírode strávili aspoň dve hodiny týždenne, prežívali pozitívne pocity oveľa viac. Nezáležalo pritom, či išlo o jeden dvojhodinový výlet alebo viac kratších. Prospešná bola návšteva mestskej zelene i pobyt v lese. Chodenie do prírody je podľa vedcov jednoducho pre ľudské zdravie a mentálnu pohodu prospešné.

Japonská technika forest bathing („lesný kúpeľ“) zas vyzdvihuje benefity ako zníženie úzkosti, depresie, príznakov únavy aj zlepšenie činnosti srdca.

Lesný kúpeľ upravuje fungovanie imunitného systému pod vplyvom stresu a dokáže napraviť i krvný tlak. Podľa lekárskych štúdií čas strávený v prírode odbúrava obsedantné a negatívne myšlienky, zlepšuje schopnosť riešiť problémy a napomáha kreativite. Svoje o tom vie aj Steve Jobs, ktorý nie náhodou väčšinu mítingov realizoval práve počas prechádzok. Existujú dokonca výskumy poukazujúce na efektívny boj s diagnózou ADHD. No nie len deti, ktoré majú problém so sústredením, by mali prechádzky v prírode vyhľadávať. Takáto aktivita príjemne unaví. Rodičia iste potvrdia, že neexistuje nič prospešnejšie, ako keď dieťa večer zaspí po prirodzenej zábave v lese a nie znudené pred obrazovkou televízie.

Hodinová prechádzka v prírode dokáže znížiť hladinu adrenalínu a kortizolu v tele.

Súčasný životný štýl je rýchly a náš organizmus denne spracúva množstvo stimulov vyvolávajúcich stres. Už krátky pobyt v prírode zanechá u človeka príjemný pocit trvajúci aj niekoľko dní. Nehrozí vám utrácanie úspor v stánkoch či na atrakciách – tie by ste tu hľadali márne. Naopak, ak ste šikovní a všímaví, môžete nájsť huby alebo lesné ovocie a za tie neplatíte nič.

Nezabúdajte na seba a doprajte si chvíľku lesnej terapie. Možno nevyrieši všetky vaše problémy, ale určite dopomôže k lepšej nálade. Miesta, ktoré stoja za povšimnutie, možno nájsť doslova na každom rohu. Nebyť jedného takého, nevznikne ani tento článok. Viete, kde sa nachádza tento krásny kus zeme?

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password