Čo bude s hradnou bránou?

Od objavienie vstupnej hradnej brány z 11. storočia uplynulo už 28 rokov.

Archeológovia hradnú bránu objavili ešte v roku 1991. Už dlhé obdobie sa nachádza v suteréne Župného domu. Aktuálne sa uvažuje o jej budúcnosti. Odborníci ju totiž považujú za dôležitú pamiatku stredoeurópskeho významu, ktorá by mohla posilniť turizmus a cestovný ruch Nitry.

Avšak peniaze na jej obnovu a konzerváciu zatiaľ nie sú.

Nitriansky samosprávny kraj, ktorý je majiteľom brány, sa na poslednom rokovaní s archeológmi a pamiatkarmi dohodol, že vyčlení finančné prostriedky na dokončenie prípravných výskumných fáz. Rozhodovať teda budú na najbližšom zastupiteľstve krajskí poslanci. „Na to, aby sa budúca prezentácia mohla zrealizovať treba ešte dokončiť niektoré práce. Teraz je návrh taký, aby VÚC zabezpečil ukončenie prípravných dokumentácií a následne budúci rok by už bolo jasné, aké sú návrhy na prezentáciu pamiatky,“ povedal Matej Ruttkay, riaditeľ Archeologického ústavu SAV.

Hradná brána v suteréne Župného domu

Po ukončení všetkých prípravných fáz bude možné pristúpiť k samotnej konzervácii muriva.

Realizačné práce a obnova pamiatky by mohli byť financované z grantového programu Ministerstva kultúry Obnovme svoj dom. Prostredníctvom takéhoto grantu bol už zachránený aj Zoborský kláštor. „Ja si myslím, že by si naozaj tento projekt podporu zaslúžil. V tom ďalšom roku – 2021 by už mohla nastať aj realizačná časť,“ dodáva riaditeľ Archeologického ústavu. Hradná brána je v súčasnosti staticky zaistená konštrukciou, na ktorej stojí celý Župný dom. V pôvodnom projekte mala byť prekrytá sklom a priamo nad ňou by mohla v budúcnosti vzniknúť kaviareň.

Či Nitriansky samosprávny kraj o dotácie v budúcom roku požiada, sa zatiaľ nevie. Pozrite si celú reportáž o hradnej bráne.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password