Čistota cyklotrás je v rukách ich správcov

Vybudovať cyklochodníky je jedna vec, udržiavať ich v dobrej kondícii druhá. V meste pod Zoborom sa na to využívajú tri modely zametacích vozidiel.

Údržbu cyklotrás v Nitre zabezpečuje Stredisko mestských služieb, konkrétne zametacie vozidlo Bucher City 2.2, Bucher City 5 a zametacie vozidlo Kärcher. Do práce sa vydávajú v pravidelných intervaloch každý piatok. „Pokiaľ to klimatické podmienky dovoľujú,“ upresnil hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. Nitrianske Stredisko mestských služieb sa podľa jeho slov stará o čistotu týchto cyklotrás:

  • Wilsonovo nábrežie
  • pozdĺž rieky (od hydrocentrály až po Dolné Krškany)
  • Nitra – Dražovce
  • Tr. A. Hlinku – Dlhá ul.
  • cyklolávka cez rieku Nitra

Avšak neplatí pravidlo, že údržba cyklotrasy je v rukách obce či mesta, cez kataster ktorej či ktorého prechádza. Rozhodujúce je, kto je správcom daného cyklochodníka. Napríklad cyklotrasa smerom na Čakajovce patrí do kompetencie združenia obcí Podzoborská hrádza, úsek Ponitrianskej magistrály medzi Čechyncami a Vinodolom má v správe nitrianska župa.

Najviac vrások cyklistom v súvislosti s čistotou cyklotrás robí trasa Nitra – Vráble nad obcou Janíkovce, kde cyklochodník prechádza cez priľahlé polia. Tie sú na mnohých miestach vyššie ako cesta pre cyklistov a keď naprší, pokryje ju blato. „Pohotovú reakciu údržby som nevidel,“ tvrdí vášnivý cyklista Andrej z Nitry. „Vtedy je to dosť nebezpečné, lebo je to v zjazdoch z kopca a ak niekto neodhadne svoje schopnosti, môže z toho byť problém,“ dodáva.

Ak na potulkách na bicykli v Nitre a v okolí na cyklotrase natrafíte na väčšie znečistenie a nebudete si istý, kto je správcom daného úseku, nahláste vaše zistenie cez web https://www.odkazprestarostu.sk/nitra alebo kontaktujte Mestskú políciu.

Televízia Nitrička

Forgot Password