Čierna skládka: Nikto ju nenahlásil. Niet divu, že stále rástla

V stredu sme vás informovali o čiernej skládke, ktorá sa nachádza na mestskom pozemku pri Židovskom cintoríne. Boli sme sa na skládku pozrieť znova, tentokrát aj s referentom pre odpadové hospodárstvo a mestskou políciou.

Hliadka mestskej polície a aj referent mesta si skládku zdokumentovali.  

 „Ide o naozaj rozsiahlu čiernu skládku, ktorú ale pre dispozície a prístupnosť terénu nie je vidieť. Sme radi, že skládku sme odhalili vďaka upozorneniu občana a novinárskej pomoci. Lokalizovali sme tak miesto, na ktoré niekto systematicky a nelegálne vyvážal odpad,“ vyjadril sa k situácií Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitra.

Na skládke sa nachádza odpad rôzneho druhu, ide ale najmä o starý rozbitý asfalt a iný stavebný odpad. Skládka sa na pozemku zrejme nachádza už dlhšiu dobu. Minimálne časť skládky pravdepodobne vznikla pred rokmi, možno dokonca pred niekoľkými desiatkami rokov. Podľa zamestnancov niektorých z firiem z okolia, tu v minulosti sídlila aj spoločnosť zaoberajúca sa opravou ciest. Je teda pravdepodobné, že za asfalt nachádzajúci si na čiernej skládke môže byť zodpovedná práve táto spoločnosť.

„V zmysle zákona 79/2015 o odpadoch pošle Mesto Nitra na Okresný úrad Nitra oznámenie o umiestnení nezákonne umiestneného odpadu. Následne Okresný úrad v súčinnosti so štátnou a mestskou políciou zisťuje osobu zodpovednú za nezákonné umiestnenie odpadu,“ dodal Holúbek.

Ku skládke sa dá dostať iba cez pozemky firiem sídliacich v okolí. Mestská polícia bude teraz situáciu prešetrovať. V prípade zistenia, že je skládkou spôsobená škoda väčšieho rozsahu, čo je veľmi pravdepodobné, bude celý prípad odovzdaný štátnej polícii.

„Naša hliadka vyhotovila fotodokumentáciu a potvrdila, že na miesto nevedie žiadna oficiálna prístupová cesta. Ak na skládke teraz pribudlo niečo nové, musíme to zobrať do objasňovania a vyšetrovateľ si pozve zástupcov firiem, ktoré v okolí sídlia. Bude s nimi odkomunikované, či niekto videl niečo podozrivé, nejaké autá, evidenčné čísla. Keďže z verejnej komunikácie tam nie je prístup, niekto z tých firiem by mal vedieť o pohybe vozidiel, ktoré tam cez ich areál ten odpad navážajú,“ povedal nám Erik Duchoň, náčelník mestskej polície v Nitre.

V prípade, že sa páchateľa vypátrať nepodarí, rozhoduje Okresný úrad. Za odpad, ktorý sa vyprodukuje na území mesta, je zodpovedné samotné mesto a muselo by tak skládku odstrániť na vlastné náklady.

Pôvodný článok o náleze skládky si môžete prečítať tu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password