CHRISTMAS NITRA 2019

Uplynulý víkend sa počas troch dní stala Nitra centrom toho najlepšieho z domácej i svetovej modernej gymnastiky. Mesto pod Zoborom totiž hostilo hneď tri súťažné akcie.

Okrem majstrovstiev Slovenska spoločných skladieb dvojíc a trojíc, to bol aj 20.ročník medzinárodnej pohárovej súťaže Vianočná Nitra a 1. ročník súťaže FIG Christmans Nitra Slovakia. „Tento rok bol v Nitre výnimočný najmä tým, že bol zároveň aj prvým ročníkom súťaže s medzinárodnou licenciou FIG, čo je Medzinárodná gymnastická federácia, ktorá združuje všetky gymnastické športy,“ hovorí Hana Kiková zo Slovenskej gymnastickej federácie. Pozvanie na súťaž prijalo viac ako 270 gymnastiek zo 60 klubov modernej gymnastiky z 25 krajín sveta. Medzi nimi 65 junioriek a senioriek s FIG licenciou, ktoré na Slovensko vyslalo 18 federácií.

Medzinárodná účasť podobného charakteru je doposiaľ najväčším úspechom za posledných 20 ročníkov súťaže a právom patrí aj k veľkým úspechom v dejinách modernej gymnastiky na Slovensku.

„Všetci vieme, že v Nitre je veľmi veľké zázemie moderných gymnastiek, krásna hala a dobrý organizačný potenciál,“ hovorí Monika Šišková zo Slovenskej gymnastickej federácie. Podľa jej slov boli práve toto dôvody k zorganizovaniu prvých pretekov najvyššieho stupňa, ktorý môže Slovenská gymnastická federácia usporiadať.

Organizátormi podujatia boli Slovenská gymnastická federácia v spolupráci so Športovým gymnáziom v Nitre.

Zástupkyňa športovej školy Zlata Maniačková prezradila, že organizácia podobného podujatia je síce náročná, ale najmä vďaka rodičom sa dá súťaž zakaždým posunúť na takú úroveň, akú si kvalitný pretek zaslúži. „Naše dievčatá tvoria každoročne základ reprezentácie Slovenskej republiky v modernej gymnastike. V súčasnosti máme 4 seniorky a 3 juniorky, ktoré sa zúčastňujú majstrovstiev Európy aj majstrovstiev sveta. A to je základ, o ktorý sa naša škola neustále snaží,“ hovorí Maniačková a prezrádza, že kvôli dosiahnutiu vyššej kvality u svojich pretekárok zamestnáva škola mnohokrát trénerky práve ruskej národnosti. Jednou z nich je Ľubov Kilianová, ktorá pôsobila ako gymnastka v Moskve, a ako sama hovorí, tento šport jej prirástol k srdcu. „Keďže deti musia zvládnuť ako svoje telo, tak aj náčinie, je moderná gymnastika náročným športom, navyše každým rokom je náročnejšia viac a viac, pretože pravidlá sa nám neustále menia a pridáva sa niečo nové,“ hovorí trénerka nitrianskych gymnastiek.

Porovnávať slovenské pretekárky s tými ruskými či bieloruskými je podľa slov trénerky nemožné. Tie totiž trénujú 8 hodín denne.

Problém vidí aj v zrušení 8 ročnej triedy na Športovom gymnáziu, kde zostala už iba 4 ročná forma štúdia. „Bohužiaľ, pre gymnastiku je to už neskoro. Keď sme ich brali ako malé deti na osemročné štúdium, dorastali u nás do junioriek, neskôr senioriek a veľa z nich bolo reprezentantiek,“ hovorí na záver trénerka Kilianová.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password