Chrípková sezóna je v plnom prúde. Viete, ako sa jej vyhnúť?

Každý z nás ju už v živote zažil. Chrípka je najčastejšie sa vyskytovanou chorobou u nás a dokáže potrápiť deti, mladých i starších ľudí.

Najmä počas chladnejších dní je bežné, že náš imunitný systém napádajú rôzne vírusy, ktoré ho oslabujú. Z tohto dôvodu sa u človeka môže prejaviť prechladnutie, nádcha či dokonca chrípka.

Každý z nás sa už s chrípkou stretol. Je nepríjemná, pretože obmedzuje naše bežné fungovanie a pri oslabenej imunite môže dokonca spôsobiť i vážnejšie komplikácie. 

Medzi hlavné symptómy patrí malátnosť, bolesti hlavy a svalov, zápal dýchacích ciest, ale i zvýšená teplota. 

Čo je chrípka?

Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, ktoré je spôsobené vírusom a vo vzduchu cirkuluje počas celého roka. Najčastejšie sa vyskytuje v jesenných a zimných mesiacoch, a preto toto obdobie nazývame chrípková sezóna. Vírusy chrípky mutujú, menia svoje vlastnosti a v každej sezóne sa objaví nový typ chrípkového vírusu.

Svetová zdravotnícka organizácia sleduje cirkuláciu chrípkových vírusov a potom určí, aký vírus má obsahovať vakcína určená na ďalšiu chrípkovú sezónu. 

Prevencia

K preventívnym opatreniam patrí zvyšovanie celkovej odolnosti organizmu otužovaním, fyzickou aktivitou v podobe cvičenia, pobytom na čerstvom vzduchu, primeraným oblečením v chladnejšom počasí, častým vetraním, ale i zvýšeným príjmom vitamínov a minerálov. V chrípkovej sezóne je potrebné obmedziť návštevu hromadných podujatí. Najlepšou, a v súčasnosti spoľahlivou ochranou proti chrípke, je prevencia očkovaním.

Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou, teda pri kašli a kýchaní. Nepriamo sa dá nakaziť aj kontaktom s predmetmi alebo povrchmi, ktorých sa dotkol chorý.

Liečba chrípky

Na prekonanie chrípky môžete použiť prírodné prostriedky, voľnopredajné preparáty z lekárne, no v každom prípade je potrebný pokoj a dostatok tekutín. Základom je dopĺňanie vitamínu C, vitamínu D a zinku. Ak ste si mysleli, že antibiotiká vás z chrípky vyliečia, ste na omyle. Na chrípku antibiotiká nefungujú, aj keď sa ich mnohí pacienti dožadujú. Lekár antibiotiká predpíše iba vtedy, ak sa choroba skomplikuje.

Zdroj: pinterest.com

Domáce recepty proti chrípke

Už aj naše staré mamy dobre vedeli, že na všetky vírusy je najlepší teplý kurací či hovädzí vývar. Dôležitá je i konzumácia strukovín a orechov, ktoré majú vysoký obsah zinku. Pri bolestiach hrdla pomáha kloktanie teplej vody so soľou, ktorá dezinfikuje a čistí sliznicu. Pomôže aj naparovanie nad slanou vodou alebo bylinkami. Z korenín funguje cesnak, klinček, aníz, kurkuma či zázvor. Z byliniek pomôže, ak si uvaríte čaj z materinej dúšky, lipy, šalvie, harmančeka alebo šípky.

Televízia Nitrička

Forgot Password