Chorobnosť v Nitre klesá

Nielen koronavírus, ale aj chrípka a jej podobné ochorenia sú v našom regióne na ústupe.

Podľa najnovších údajov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre počet akútnych respiračných ochorení (ARO) pod Zoborom za posledný kalendárny týždeň klesol o 19,5 percenta. Celkovo bolo v posledných dňoch v Nitrianskom kraji hlásených 786 ochorení, z toho 56 pacientov ochorelo na chrípku, čo predstavuje 7,1 percenta všekých ARO.

RÚVZ hovorí v porovnaní s predcházdajúcim kalendárnym týždňom o viac ako 45 percentnom poklese chípky a jej podobných ochorení.

Najviac chorých bolo v skupine 0-5 ročných detí. „Priebeh ochorenia bol komplikovaný u 18 osôb, čo predstavuje 2,3 percenta z celkového počtu hlásených ochorení,“ informuje RÚVZ v Nitre. Až polovicu ochorení tvorili pacienti so zápalom stredného ucha, 33,3 percenta ľudí trpelo na konci apríla zápalom prínosobých dutín a 16,7 percenta pacientov sa liečilo na zápal pľúc.

V porovnaní s minulým rokom je v sledovanom obodbí počet akútnych respiračných ochorení dnes dramaticky nižší. Chorobnosť v roku 2019 klesala len pozvoľne o necelé 3 percentá a lekári hlásili viac ako 3 800 pacientov, pričom kompolikovaný priebeh ochorenia prekonalo až 108 osôb.

Zdroj: RÚVZ v Nitre

Či za súčasným trendom vysokého ústupu sezónnych ochorení stoja preventívne opatrenia alebo fakt, že ľudia sa kvôli epidémii koronavírusu liečia doma bez návštevy lekára, je otázne. Faktom však ostáva stála prítomnosť nového ochorenia SARS-CoV-2, ktorým sa v Nitre od začiatku marca nakazilo celkovo 29 ľudí. Aj keď sa v súčastnosti pandémia kornavírusu javí na Slovensku ako zvládnutá, stále nám podľa odborníkov hrozí druhá vlna nákazy. Najmä v hygienických opatreniach by sme preto poľavovať nemali.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password