Chorobnosť v kraji rastie. Minulý rok bola vyššia

Soplíková sezóna nepochybne začína. Počet pacientov však zatiaľ nedosahuje ani minuloročné čísla.

Nádcha, virózy, chrípka a jej podobné ochorenia… Neduhy, ktorým sa darí v prechodnom období dávajú o sebe vedieť. No aj keď ich počet v uplynulom týždni podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre vzrástol o viac ako 50 percent, pacientov tak veľa nie je.

Spolu bolo v uplynulom týždni hlásených 2 187 akútnych respiračných ochorení, z toho sa 135 pacientov liečilo na chrípku.

Nárast aj počet chorých je v porovnaní s minulým rokom naozaj nízky. V roku 2019 bol za rovnaké obdobie hlásený až 74-percentný nárast chorobnosti, čo predstavovalo 4 079 osôb v starostlivosti lekárov. V prípade chrípky a jej podobných ochorení išlo o viac ako 42-percentný nárast (273 osôb), zatiaľ čo dnes hovoríme len o 6,3-percentom zvýšení počtu pacientov liečených na tento druh choroby.

Zdroj: RÚVZ v Nitre

Najvyššia chorobnosť je vo vekovej skupine 0-5 ročných detí.

„Priebeh ochorení bol komplikovaný u 39 osôb, čo predstavuje 1,8% z celkového počtu hlásených ochorení,“ píše v aktuálnom hlásení RÚVZ v Nitre. Zápalom prínosových dutín trpelo 56,4 percent pacientov, zo zápalu stredného ucha sa liečilo takmer 36 percent chorých a necelých 8 percent ľudí potrápil zápal pľúc.

Novinka v podobe COVID-19.

Pliaga známa aj ako koronavírus dostala Nitru v uplynulom týždni do tzv. červenej zóny. Okrem bežných sezónnych chorôb nás tak ohrozuje aj nový druh infekčného ochorenia. A hoci väčšina nakazených podľa Svetovej zdravotníckej organizácie prežije COVID-19 len s miernymi až stredne závažnými príznakmi, stále je tu nebezpečenstvo závažných komplikácií spojené s rizikovými faktormi.

V Nitrianskom kraji bolo podľa RÚVZ v 37. týždni 2020 hlásených 130 laboratórne potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, z toho 73 v Nitre. Obozretnosť i dodržiavanie bezpečnostných a preventívnych opatrení teda rozhodne netreba podceňovať.

Foto: Unsplash.com

Foto: Unsplash.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password