Choré dreviny sú už vypílené

V Mestskom parku vypílili štyri prehnité stromy. Na rade je ďalších 56 drevín.

Mestský park na Sihoti v Nitre sa cez víkend zbavil nebezpečných stromov. Počas nepriaznivého počasia mohli dreviny spôsobiť nejednu tragédiu či zranenie. Ich zdravotný stav bol už dlhší čas vo veľmi zlom stave, zvnútra boli prehnité a duté. „Mesto si pred výrubom dalo vypracovať odborný posudok od Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene. Až po  odporúčaní znalcov a  získaní potrebných rozhodnutí sme stromy vyrúbali. Dreviny rúbe firma Zelené mesto, výherca elektronického trhoviska. Odstránené sú sofory japonské a javory mliečne,“ informuje o akcii nitriansky hovorca Tomáš Holúbek.

zdroj: nitra.sk

Výrub drevín sa však netýka len parku. Celkom 60 stromov má byť odstránených v rôznych častiach Nitry. „Vypília sa stromy v Starom meste, na Chrenovej, aj na Klokočine. Najviac na jednej adrese to bude na Čajkovského 32, kde sa musia vypíliť  dve borovice, orgován, škumpa a hlošina,“hovorí Holúbek.

Okrem zlého zdravotného stavu trápi dreviny aj znížená stabilita a nevhodná poloha zasadenia. „S tým súvisia kolízie s domami a nevyhovujúce podmienky na bývanie pre ľudí, ktorí v daných lokalitách mesta žijú,ׅ“ dopĺňa mesto Nitra.

Na výrub čakajú rôzne druhy stromov, napríklad lipa, breza, agát, ale aj duglaska brečtan alebo jaseň. „Všetky vyrúbané stromy nahradíme zdravými drevinami, ktoré nebudú ohrozovať zdravie ľudí,“ uistil na záver hovorca mesta.

zdroj: nitra.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password