Chcete poznať výšku svojho 13. dôchodku? Kalkulačka je už zverejnená

Len nedávno sme informovali, že výplata 13. dôchodkov je v štádiu prípravy. Sociálna poisťovňa teraz zverejnila kalkulačku, ktorou si výšku mimoriadnej dávky jednoducho vypočítate.

V decembrových výplatných termínoch bude penzistom automaticky vyplatený 13. dôchodok. Nárok naň vzniká všetkých dôchodcom, ktorí v decembri 2020 poberajú starobný, predčasný starobný, invalidný, vdovský, vdovecký, sirotský alebo sociálny dôchodok. Jeho výška však nie je konštantná, závisieť bude od všetkých dôchodkových príjmov daného poberateľa.

Výšku 13. dôchodku si poberatelia vypočítajú jednoducho prostredníctvom špeciálnej KALKULAČKY.

Aplikáciu zverejnila Sociálna poisťovňa na svojej webovej stránke. Jej použitie je pritom jednoduché: „Poberateľ dôchodku do nej vypíše sumu dôchodku, resp. jednotlivých dôchodkov, ktoré poberá. Po kliknutí na políčko VYPOČÍTAŤ ihneď zistí, v akej výške mu patrí v tomto roku 13. dôchodok.“ Kalkulačka umožňuje zápis príjmu aj v inej mene ako euro. Na prepočet dôchodku sa podľa poisťovne použije výmenný kurz určený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý bol platný 1. októbra 2020.

Maximálna výška 13. dôchodku v roku 2020 je 300 eur.

Prináleží poberateľom, ktorí dostávajú pravidelný dôchodok v sume 214,83 eur a menej. Naopak, najnižší 13. dôchodok vo výške 50 eur dostanú tí penzisti, ktorí mesačne poberajú sumu 909,28 eur a viac. Poberateľom dôchodku v rozpätí 214,84 eur do 909,27 eur sa suma mimoriadneho dôchodku bude znižovať až do minimálnej hranice.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password