Chcete ovplyvniť dizajn a funkciu hlavného námestia? Zapojte sa do Hackathonu

Radnica chce priestor hlavného námestia mesta oživiť prostredníctvom tzv. Hackathonu.

V súvisloti so Svätoplukovým námestím sa už nejaký čas spomína, že jeho priestor nie je dostatočne využívaný. Pozornosť na to upriamil najmä hlavný architekt mesta Nitra Viktor Šabík. „Ani jedno námestie, ktoré je v Nitre, nie je námestie. Ani Župné námestie nie je, ani Svätoplukovo námestie, ani Pribinovo námestie. Tam sa nič nedeje v parteri. Námestie musí byť jasne ohraničené a musí sa niečo diať v parteri. Ja na tom trvám, pretože mestá sa stavajú tak, že si vytvoríme priestor, okolo ktorého sa niečo deje,“ povedal Viktori Šabík v rozhovore pre mesto. Radnica chce obyvateľom mesta priblížiť víziu, že si námestie môžeme vybudovať spolu. „Ideme urobiť workshop formou participácie s obyvateľmi a urobiť si priestor centra mesta obývateľnejším,“ dodáva hlavný architekt.

Priestor pre nápady ako vyzdvihnúť hlavné námestie ponúkne tzv. Hackathon, ktorý mesto organizuje od 8. do 10. júla.

Hackathon je zvyčajne niekoľkodňové stretnutie zainteresovaných odborníkov a tímov, ktoré intenzívne a v krátkom čase pracujú na určitom zadaní. Cieľom podujatia je kreatívnym spôsobom hľadať nové riešenia a možnosti. Účelom nitrianskeho Hackathonu je vytvorenie návratných, ale zároveň dlhodobých riešení. Hackathon sa bude zaoberať napríklad prvkami mestskej zelene na Svätoplukovom námestí. Bude tiež zameraný na vytvorenie priestoru pre socializáciu a integráciu do verejného života v mestskom prostredí.

Registrácia je určená pre autorizovaných architektov, študentov i doktorandov architektúry, záhradnej a krajinnej architektúry, dizajnérov, landscape dizajnérov a odbornú verejnosť.

Mesto vyhlasuje Hackathon v spolupráci s Katedrou záhradnej a krajinnej architektúry v Nitre, pod záštitou primátora mesta Mareka Hattasa a hlavného architekta mesta Viktora Šabíka. Prihlásiť sa môžete tu do 3. júla 2019, do 12.00 hodiny.

Zapojiť sa môžu tímy aj jednotlivci.

Program Hackathonu sa skladá z niekoľkých bodov. 1. deň bude od 9.00 hodiny prebiehať analýza riešenej lokality, verejná diskusia, stretnutie so stakeholdermi (zainteresované skupiny či jednotlivci – pozn. redakcie). Program 1. dňa ukončí návrhový proces, ktorý bude pokračovať nasledujúci deň. Výsledky návrhového procesu budú odovzadené 10. júla do 17.00. Zasadajúca komisia o 20.00 hodine verejne vyhodnotí výsledky a uzavrie Hackathon. Mesto očakáva výsledok, ktorého body by chcelo realizovať v priebehu tohto či budúceho leta.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password