Charizma ako umenie

Predstavte si, že váš život vyzerá takto: vstúpite do miestnosti, ľudia si vás okamžite všimnú. Chcú počuť čo hovoríte, urobia všetko preto, aby ste ich čo i len trochu zaznamenali. Presne takýto život vedú charizmatickí ľudia.

(zdroj: pixabay.com)

Aké by to asi bolo byť príťažlivý ako Bill Clinton či podmanivý ako Steve Jobs? Napadlo vám to niekedy? Možno sa považujete za charizmatickú osobu, avšak chcete túto schopnosť zdokonaliť. A možno si len túžobne želáte mať toto kúzlo. Žiaden strach, charizme sa dá priučiť.

Charizma je naučené správanie, treba ju len precvičovať.

Ak si myslíte, že charizmou oplývajú len krásni ľudia, ste na omyle. Predstavujeme vám tri kľúčové aspekty charizmy.

Sústredená prítomnosť
Byť tu a teraz. Častokrát sa nám stáva, že sme pri konverzácii s ľuďmi duchom neprítomní. Ruku na srdce, komu sa také niečo nestalo? Zmeňte to, počúvajte a snažte sa ľudí pochopiť. Nie je nič viac charizmatickejšie ako človek, ktorý vás pri rozhovore plne vníma.

Ľudskosť a pokora
Kombinácia týchto dvoch vlastností je priam vražedná. Veľmi schopného a múdreho človeka nemusíme hneď vnímať ako charizmatického. Práve vrelosť dáva ľudom šarm. Ľudský prístup vďaka ktorému sa ľudia budú cítiť výnimočne. Skvelým príkladom sú Dalajláma, princezná Diana alebo Oprah. Miluje ich celý svet.

Charizmatická reč tela
Reč tela, čiže neverbálna komunikácia, má veľakrát na ľudí väčší vplyv ako samotné slovo. Pokiaľ nepôsobíte dobre, nebudete pôsobiť charizmaticky aj keď sú vaše myšlineky úplne prevratné. Hovorí sa, že správna reč tela z vás urobí charizmatického človeka, hoc by ste nepovedali jediné slovo.

(zdroj: pixabay.com)

Charizmu si môžeme ,,vypočítať”.

Považujete sa za charizmatických? Kanadskí vedci z univerzity v Toronte vytvorili test, ktorým si zmeriate charizmu. Odpoveďou na jednoduchých šesť otázok zistíte či ste, alebo nie ste charizmatickí. Vôbec sa nemusíte báť. Pamätajte, charizma je len istou formou umenia, dá sa naučiť.

Pokiaľ chcete vedieť, ako ste na tom s charizmou, k nasledujúcim výrokom priraďte body od 1 do 5 (1 – vôbec nesúhlasím, 5 – úplne súhlasím):

Som niekto:
kto býva v miestnosti veľmi často stredobodom pozornosti,
kto dokáže ovplyvňovať iných ľudí,
kto býva vodcom skupiny,
pri kom sa ľudia cítia bezpečne a príjemne,
kto sa miluje usmievať,
kto vie vychádzať takmer s každým.

Spočítajte celkový počet bodov, ktoré ste si priradili a vydeľte ich šiestimi. Výsledok je miera vašej charizmy.
Ak vám vyšlo číslo väčšie ako 3,7, môžete sa tešiť. Podľa autorov testu ste charizmatickejší ako priemerný človek.

Charizma začína v hlave.

Všetko, čo musíte urobiť preto, aby vás ľudia vnímali ako charizmatickú osobu je nezabúdať na sústredenú prítomnosť, mať pokoru, byť ľudským a využívať správnu reč tela.

Televízia Nitrička

Forgot Password