Cezpoľní študenti uviazli na Slovensku, niektorí dobrovoľne

Zostali v cudzej krajine počas celosvetovej krízy. Ako zvládajú momentálny stav?

Svoje skúsenosti vyrozprávali návštevníci zo vzdialených krajín. Tí zostávajú na Slovensku, aby dokončili štúdium alebo preto, že ich krajina nezvláda súčasný stav. „Situácia je ťažká, neznášam ju ľahko. Mal som možnosť vrátiť sa pred pár týždňami do Talianska, ale radšej som zostal na Slovensku. Ľudia sú tu disciplinovaní. Našťastie nikto z mojej rodiny nemá COVID-19, ale poznám ľudí, ktorí ochoreli, ale našťastie sa aj vyliečili,“ hovorí Andrea Belmonte, študent z Talianska.

Desiatka návštevníkov, ktorá sa rozhodla na Slovensku študovať, momentálne prežíva svoje dni na internátoch. V štúdiu pokračujú prostredníctvom online výučby. „Nie je to štandardná situácia – online výučba nabiehala ťažšie, ale už je to v poriadku. Neľutujem, že som na Slovensku aj v tejto zložitej situácii je môj študijný program postavený tak, že skoro každý semester som v inej krajine,“ vysvetľuje Johnson Kansiime, študent z Ugandy.

online výučba

Nitra momentálne hostí desiatky cudzincov, medzi nimi sú aj obyvatelia Európskej únie: „Zahraniční študenti sú ubytovaní v súčasnosti v dvoch internátoch Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Je ich 68, väčšina pochádza z Francúzska a Španielska. Po 2 študentov máme z takých krajín ako je Palestína, Moldavsko. Ďalší študenti sú napríklad z Ruska, Kene, Ugandy, Tanzánie,“ informuje Renáta Chosraviová, hovorkyňa SPU v Nitre.

Škola im zabezpečuje ochranné pomôcky, prispieva na stravu a dodáva všetky potrebné a nevyhnutné informácie: „Poskytujeme im všetky informácie ohľadne štúdia – keď majú problém sa nakontaktovať napríklad s učiteľom, v tom im pomôžeme. Tiež im sprostredkujeme informácie o tom, ako postupovať, keď sa im končí vízový pobyt, a tiež o tom, ako môžu tráviť svoj voľný čas. Dávame im inštrukcie, ako majú dodržiavať všetky pravidlá. Stravovanie im zabezpečujeme čiastočne. Univerzita zabezpečila pre študentov rúška, v súčasnosti sa dávajú šiť ďalšie, v internátoch prebieha dezinfekcia,“ dodáva Eva Trabalíková, z kancelárie zahraničných vzťahov SPU v Nitre.

„Štipendijný pobyt sa mi končí 3. mája, tak vydržím. Na internáte sa voľný čas snažíme využiť zmysluplne. S rodinou komunikujeme cez internet,“ hovorí Brandon Torres Cratz, študent z Kolumbie.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password