Červený kríž aj v čase pandémie pripravil kampaň k Valentínskej kvapke krvi

Kampaň Valentínska kvapka krvi sa tento rok koná 26. raz. Pandémia koronavírusu zasiahla aj transfúzne služby, mobilné odbery krvi sú momentálne zrušené.

Slovenský Červený kríž (SČK) pripomína, že darcovia môžu darovať krv na pracoviskách Národnej transfúznej služby (NTS) a na hematologicko-transfúziologických oddeleniach v nemocniciach na Slovensku. „Problém bol hlavne v prvej vlne pandémie, keď došlo k poklesu darovania krvi až o 74 percent. S takýmto poklesom NTS nikdy nebola konfrontovaná. Najkritickejšie boli mesiace marec, apríl a október 2020,“ povedala pre TASR Martina Frigová, projektová manažérka Národnej transfúznej služby.

Slogan tohtoročnej kampane znie „Je to v našich rukách“.

Cieľom kampaní je podľa Červeného kríža získavať nových darcov krvi a pripomínať potrebu zaistiť dostatočný počet pravidelných darcov krvi pre Slovensko.„Ak ste zdraví a súčasná situácia vám to umožňuje, prekonajte obavy a choďte darovať krv,“ vraví Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka SČK.

Kampaň začína 15. februára a potrvá do 19. marca 2021.

V Nitre môžete krv darovať na pracovisku Národnej transfúznej služby, ktorá sa nachádza v areáli Fakultnej nemocnice. Treba sa vopred objednať na daný termín a hodinu na tel. čísle 0910 836 678 „Darca musí mať ochranné rúško alebo jeho náhradu, pri vstupe na odberové miesto si vydezinfikuje ruky a bude mu odmeraná teplota. Pred bežným postupom darovania krvi každý darca najprv vyplní tzv. checklist – vstupný skríning darcu krvi k obmedzeniu rizika infekcie COVID-19,“ informuje NTS.

Ak ste prekonal iinfekciu spôsobenú koronavírusom, môžete znovu darovať krv 14 dní po vyliečení a negatívnom výsledku testovania na koronavírus. Ak ste podstúpili očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv najskôr 14 dní po očkovaní. Ak sa u vás objavia príznaky respiračného ochorenia alebo zvýšená teplota nad 37 °C v priebehu 14 dní po darovaní krvi, alebo jej zložiek, neodkladne to oznámte pracovisku, kde ste krv darovali.

foto ilustračné (pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password