Čas na návrat sa kráti!

Zastupiteľské úrady treba kontaktovať primárne elektronicky.

zdroj: fb MZV

Tisícky slovenských občanov pracujúcich alebo študujúcich v zahraničí sa postupne vracia na Slovensko. Niektorí si dopravu zabezpečili sami a cez hraničné priechody prešli aj pešo s batožinou na chrbte, ďalší sa na územie Slovenska prepravili s pomocou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Rezort však upozorňuje, že čas na návrat sa kráti.

„Od polnoci 2. apríla 2020 rezort diplomacie prestáva prijímať žiadosti o registrácie občanov SR, ktorí majú záujem o repatriáciu,“ uvádza ministerstvo, podľa ktorého je dôvodov na ukončenie prijímania žiadostí viacero. Slovenskí občania údajne v poslednej chvíli nevyužijú možnosti organizovanej repatriácie, alebo o ňu žiadajú iba formálne. „Existujú aj prípady, keď sa už repatriovaní občania vrátili naspäť do krajiny, odkiaľ na Slovensko pricestovali,“ dodal rezort.

zdroj: fb MZV

Repatriačná preprava sa využíva najmä v tých oblastiach, kde nie je možnosť inej formy prepravy. Ak je stále možné, že sa z cudzej krajiny viete dostať alebo sa aspoň priblížiť k Slovensku iným spôsobom, napríklad lietadlom, vlakom, autobusom a inak individuálne, túto možnosť by ste mali využiť.

Odporúčanie necestovať do zahraničia vydalo ministerstvo ešte 16. marca.

Zastavenie procesu repatriácií potvrdil pre tablet.tv štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus. Preprava slovenských občanov do domoviny bude podľa neho ešte nejaký čas dobiehať. Z časového hľadiska to závisí aj od kapacity karanténnych centier alebo počtu občanov v zahraničných oblastiach.

zdroj: fb MZV

Včera sa na naše územie s pomocou vládneho špeciálu vrátili Slováci z Fínska a Írska, dnes by malo nasledovať Španielsko (Kanárske ostrovy) a pravdepodobne v piatok Nórsko. „Okrem toho posielame 3 + 3 autobusy do Veľkej Británie. Viem, že by toho malo byť viac a rýchlejšie, ale sme na hrane kapacít a možností, ktoré nateraz máme,“ vyjadril sa Martin Klus. Na prepravu sú využívané aj komerčné lety. Vláda teraz musí riešiť navýšenie kapacity karanténnych centier pre povinnú karanténu repatriantov. „Preto prosím odpusťte, ak ste odkázaní na našu pomoc a ešte musíte pár dní počkať. Za nás všetkých viem s istotou povedať, že urobíme všetko čo bude v našich silách, aby to bolo čo najskôr…,“ dodal Klus. Meniace sa podmienky tranzitu cez cudzinecké územia a stav koronavírusovej epidémie v iných krajinách sledujte prostredníctvom rezortu diplomacie.

Záujemcovia o repatriáciu by mali kontaktovať zastupiteľské úrady v cudzine primárne elektronickou formou.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password