CAMPANA Fest vytvorí bodku za kultúrnym letom v Nitre

Trojdňového festivalu sa zúčastní viac ako 300 vystupujúcich. Podujatie s podtémou Bubnujeme za klímu upozorní aj na ochranu prírody.

foto: Marko Vozňák (fb Campana Batucada)

Od 9. do 11. septembra sa Nitra stane na tri dni hlavným mestom samby s pestrým hudobným programom, sprievodnými podujatiami, diskusiami, aktivitami pre deti, alegorickým sprievodom a workshopmi pre verejnosť na Svätoplukovom námestí.

Organizátor CAMPANA BATUCADA na festivale, ktorý bude bodkou za nitrianskym kultúrnym letom, oslávi 14. narodeniny. Hudobnými headlinermi sú slovenské aj zahraničné skupiny.

„Hudobnými headlinermi sú slovenské aj zahraničné skupiny – svetová jazzová speváčka Ida Kelarová s prvým detským rómskym speváckym zborom na svete Čhavorenge, s ktorými vystúpi aj Česká filharmónia. Námestie rozhýbe ikona slovenského reggae Medial Banana, United Flavour Sound System so svojím moderným mixom reggea, hip hopu, rnb a world music, živelnosťou a energiou rómskych piesní zase O Gadže Bašaven, eklektickým mixom žánrov ako jazz, hip hop, R’N’B a neo-soul sa predstaví projekt mladého slovenského hudobníka Ernesta Vizváryho – Hipzz, krásu jazzu predvedie big band Swingless Jazz Ensemble, bláznivosť a spontánnosť prinesie slovenský pesničkár Juraj Hnilica Trio a magickú atmosféru svetelnou a ohňovou show vytvorí CirKusKus,“ približujú program organizátori.

Počas festivalu na pódiu vystúpi viac ako 300 účinkujúcich. CAMPANA BATUCADA si na pódium pozvala pesničkára Juraja Hnilicu, s ktorým nahrá klip priamo na festivale.

Lákadlom podujatia je aj hudobný projekt Dana Heribana – Čosi úsmevné a medzinárodná prehliadka tradičného bábkového divadla Gašpariáda, na ktorej sa predstavia divadlá zo Slovenska, Česka, Francúzska, Holandska, či Talianska. Sobotný program bude moderovať slovenská herečka a standupistka Lujza Garajová Schrameková.

Detský program doplní predstavenie Na zemi dobre mi Divadla na hojdačke a viacero workshopov.

Sprievod s hudobníkmi, tanečníkmi, športovcami, pouličnými umelcami a nitrianskou verejnosťou odštartuje pri bývalom Priori a bude pokračovať pešou zónou na Svätoplukovo námestie.

Súčasťou sprievodu budú atrakcie známe z televíznych šou PINK MIRROR FAMILY, živé sochy BIG NAMES, BRICK people, choduliari, ABADÁ Capoeira a ženská tanečná skupinu Bailadora Dance Group. „Novinkou je, že festival trvá 3 dni. Podtéma je „Bubnujeme za klímu“ a to chceme robiť od začiatku… Kultúru, nie lacný efekt. CAMPANA BATUCADA nie je len bubnová show, ale aj sociálny projekt,“ hovorí pedagóg riaditeľ festivalu Igor Holka, ktorý vedie bezplatné kurzy samby pre deti zo znevýhodnených skupín.

V nedeľu popoludní napríklad ozvláštni námestie Planetárium, v ktorom sa budú premietať filmy nielen o životnom prostredí. Diskutovať sa bude o klimatickej kríze a jej dôsledkoch, ale aj eko riešeniach pre módu.

Organizátori sa spojili s projektom Slovensko zálohuje, návštevníci tak v podstate odpadkov budú môcť podporiť celoročný projekt OZ BUBNOVÁ SHOW – BUBNUJEME BEZ ROZDIELU, ktorý prináša workshopy do detských domovov.

Festival bude tiež spojený so športom a bábkoherecstvom.

Súčasťou festivalu bude exhibičné chodecké podujatie Acerola Grand Prix. Hosťami budú olympijský víťaz v chôdzi na 50 km (Rio de Janeiro, 2016) Matej Tóth a najúspešnejší slovenský tréner olympijských víťazov Juraj Benčík.

V súčinnosti s Ivanom Gontkom sa tu uskutoční 9. ročník medzinárodného stretnutia verklikárov na festivale Gašpariáda, ktorý bude súčasťou CAMPANA Festu. Okrem toho bude počas podujatia prebiehať viacero hudobných či eko workshopov a pouličných vystúpení.

Televízia Nitrička

Forgot Password